Kaszak na powiece – jak go usunąć?

2932
0
Udostępnij:
kaszak na powiece

Na powiece pojawiła się narośl, która przeszkadza Ci w normalnym funkcjonowaniu? Najprawdopodobniej właśnie robi Ci się kaszak przy oku. Czym jest kaszak? Gdzie dokładnie może się umiejscowić i czy jest to zmiana skórna groźna dla naszego zdrowia? W jaki sposób się go szybko i skutecznie pozbyć?

Czym jest kaszak na powiece?

Kaszaki czy inaczej torbiele zastoinowe tworzą się na różnych częściach ciała, jednak wyjątkowo nieestetyczne i drażniące większość osób są zmiany w obrębie oka. Guzek na powiece górnej oka może doprowadzać do szału. Niestety, zostawiony sam sobie z czasem potrafi zmienić się w zainfekowaną zmianę, która wymaga leczenia.

Warto wiedzieć, że nie każdy guzek na powiece jest kaszakiem. Kaszak przy oku to łagodna zmiana skórna spowodowana zaczopowaniem ujścia gruczołów łojowych. Kaszak ma gładką, cielistą powierzchnię, czasem na środku widoczny jest ciemny punkt, który jest zatkanym ujściem mieszka włosowego.

Dlaczego powstają kaszaki?

Kaszak w kąciku oka na dolnej lub górnej powiece powstaje poprzez zapychanie się kanalików gruczołów łojowych. W normalnych warunkach wydzielina wydostaje się na zewnątrz i lekko natłuszcza tkankę. W momencie zablokowania ujść, np. przez martwy naskórek, tworzą się podskórne grudki. Są osoby mające genetyczną tendencję do tworzenia się takich zmian, u innych problem eliminuje właściwa pielęgnacja skóry i odpowiednie jej oczyszczanie.

Czy to na pewno kaszak na powiece?

Nie każdy guzek na powiece górnej bądź dolnej będzie niegroźnym dla zdrowia kaszakiem. Jakie zmiany powinny Cię zaniepokoić? Jeżeli zmiany w obrębie oka zaczną przybierać kolor inny niż cielisty, pojawią się owrzodzenia, krwawienie, uszkodzenia powieki lub utrata rzęs, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, gdyż może świadczyć to o złośliwym charakterze zmian skórnych.

Jak usunąć kaszaka z powieki?

Usunięcie torbieli zastoinowej polega na zabiegu chirurgicznym. Może Cię przerażać konieczność wizyty w gabinecie lekarskim, ale kaszak przy oku jest w tak delikatnym miejscu, że wszelkie próby samodzielnego wyciskania treści w nim zawartej mogą doprowadzić do zakażenia i rozwoju zapalenia. W tym przypadku lepiej zaufać doświadczonemu lekarzowi, aby kaszak na powiece nie przeistoczył się w poważniejszy problem zdrowotny.

Domowe sposoby na kaszaki

Zanim udasz się do lekarza, możesz natomiast spróbować złagodzić zmiany skórne. Dobrym sposobem jest robienie kompresów i okładów z aloesu, herbaty oraz mleka. Możesz wykorzystać też skrzyp polny, który dzięki właściwościom ściągającym pomoże zredukować kaszak przy oku lub doprowadzić do samoistnego opróżnienia się torbieli.

Codzienna pielęgnacja powiek i okolic oczu

W przypadku kaszaków bardzo ważna jest też codzienna pielęgnacja. Właściwe oczyszczanie skóry przeciwdziała pojawianiu się tego typu zmian. Dobrze jest o tym pamiętać, szczególnie jeżeli masz tendencję do tworzenia się podskórnych zgrubień. Twarz warto oczyszczać płynem micelarnym (np. antybakteryjnym płynem Bioderma Sebium H2O), a wrażliwą skórę powiek przecierać płynem micelarnym do codziennej pielęgnacji wrażliwych powiek (np. Blephasol).

W ciągu dnia miej pod ręką chusteczki do pielęgnacji powiek (jak choćby Demoxoft Clean), szczególnie jeżeli przebywasz w miejscach, gdzie jest dużo zanieczyszczeń i pyłu. Jeżeli zaczniesz przestrzegać zasad właściwej higieny oczu, być może kaszak na powiece przestanie być Twoim problemem.

Udostępnij: