Jak zwalczyć nieświeży oddech?

Udostępnij:
jak-zwalczyc-nieswiezy-oddech

Stresujesz się rozmową z bliską osobą, a zwyczajny pocałunek na przywitanie sprawia, że paraliżuje Cię strach? Do tego zawsze nosisz przy sobie paczkę miętowych cukierków? Takie sposoby nie rozwiążą problemu nieświeżego oddechu. Przyczyny mogą być różne, dlatego zamiast maskować wstydliwą dolegliwość, lepiej rozpraw się z nią raz na zawsze.

Nieprzyjemny oddech z ust to problem wielu osób. Niestety, część ludzi nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeśli więc zauważysz, że Twój dobry znajomy, siostra lub brat cierpi na halitozę, czyli nieprzyjemny oddech, warto delikatnie zwrócić mu uwagę, ponieważ przyczyn może być bardzo wiele.

Tzw. kapeć najczęściej pojawia się w naszych ustach tuż po przebudzeniu. Jest to naturalny objaw, więc nie musisz się nim przejmować. Zmniejszone wydzielanie śliny podczas snu sprawia, że jej pH wzrasta, a zgromadzone resztki jedzenia między zębami zaczynają fermentować. Stąd właśnie bierze się nieświeży oddech rano, o którym najczęściej zapominasz tuż po umyciu zębów. Co jednak robić, gdy  mimo porannej higieny, dolegliwość nie znika i towarzyszy Ci przez cały dzień?

Nieprzyjemny oddech – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu jest brak higieny. Jeśli zdarza Ci się zapomnieć umyć zęby przed snem lub myślisz, że guma do żucia jest wystarczającym rozwiązaniem, jesteś w błędzie. Za brzydki zapach z ust odpowiedzialne są bakterie, które rozwijają się na powierzchni języka, dziąsłach i zębach. Ich zadaniem jest rozkładanie resztek pokarmu. W tym procesie wydzielają się związki siarki, które w konsekwencji powodują nieprzyjemny oddech.

Zdarza się, że brzydki zapach jest spowodowany problemami przyzębia i dziąseł lub grzybicą jamy ustnej. Również próchnica, a nawet biały nalot na języku są odpowiedzialne za tę niekomfortową dolegliwość.

Żeby zdrowe zęby mieć…

…trzeba tylko chcieć – cytując popularną piosenkę dla dzieci. Jeśli chcesz, aby Twój oddech był świeży, pamiętaj o systematycznym myciu zębów. To jednak może okazać się niewystarczające. Dlaczego? Pozostałości po jedzeniu nie usunie zwykła szczoteczka do zębów. Nieczystości i bakterie najtrudniej jest usunąć z języka oraz przestrzeni między zębami, dlatego warto poświęcić im  więcej uwagi. Mycie zębów powinno trwać kilka minut. Używaj też przynajmniej raz dziennie – tuż przed myciem zębów – nici dentystycznych, które skutecznie usuną resztki jedzenia.

Łącz produkty według zasad

Ogromny wpływ na zapach oddechu ma również to, co jesz. Nie musisz wcale rezygnować z czosnku czy cebuli, które zawierają związki siarki. W  swojej kuchni z pewnością znajdziesz sporo produktów, których nawet nie podejrzewałbyś o to, że są przyczyną nieświeżego oddechu. Słodycze, cukierki –  nawet te o smaku miętowym napoje gazowane, potrawy mączne i mięso wywołują kwaśny odczyn w jamie ustnej. Jeśli nie chcesz wykreślić ich z diety, łącz je ze świeżymi owocami i warzywami, dzięki którym przywrócisz swojemu organizmowi odczyn zasadowy.

Nieświeży oddech i domowe sposoby naszych babć

Nic tak nie sprawdza się w walce z nieświeżym zapachem z ust jak domowe sposoby. Jednym z nich jest szklanka wody z łyżeczką sody, którą należy płukać jamę ustną przynajmniej raz dziennie. Taki roztwór przywraca odpowiedni poziom pH, a przy okazji usuwa przebarwienia z zębów.

Innym sposobem jest żucie natki pietruszki, dzięki czemu zostaną usunięte szkodliwe bakterie. Możesz też żuć goździki, które rozwiążą problem nieświeżego oddechu lepiej i zdecydowanie na dłużej niż słodzona guma do żucia.

Dzięki tym sposobom zapomnisz o wstydliwym problemie, a spotkania z przyjaciółmi czy rodziną nie będą dla Ciebie krępujące.

Udostępnij: