Jak zatrzymać biegunkę?

547
0
Udostępnij:
jak-zatrzymac-biegunke

Z biegunką przynajmniej raz w życiu spotyka się każdy. Jest szczególnie niebezpieczna u niemowląt i osób starszych, ponieważ prowadzi do odwodnienia. Z tą nieprzyjemną dolegliwością można jednak skutecznie walczyć. Dowiedz się, jak powstrzymać biegunkę u siebie lub u niemowlaka.

Przyczyny biegunki

Biegunka może mieć wiele przyczyn. Często wywołują ją wirusy, które atakują Twój układ pokarmowy. Na ten typ biegunki potocznie mówi się grypa żołądkowa. W tym przypadku pojawia się nie tylko częste oddawanie wodnistego kału, ale też wymioty i nudności.

Rozwolnienie wywołują również bakterie. Mogą to być np. bakterie Salmonelli lub Escherichii coli. Atakują one bardzo szybko – pierwsze objawy pojawiają się do 72h od zakażenia. Należą do nich: biegunka, bóle brzucha i wymioty. Takimi bakteriami możesz się zarazić, jedząc zakażone produkty spożywcze, np. surowe mięso lub jajka.

Przyczyną biegunki może być też stres. Rozmowa rekrutacyjna, ważne wystąpienie publiczne, spotkanie z trudnym klientem – to stresujące sytuacje, na które Twój organizm może zareagować rozwolnieniem.

Masz wrażliwy przewód pokarmowy? Zwracaj baczną uwagę na to, co jesz. Nieodpowiednia dieta, czyli ciężkostrawne posiłki i ostre potrawy też wywołują biegunkę.

Biegunka – jak leczyć ją w domu?

W przypadku osób dorosłych biegunka zazwyczaj nie wymaga konsultacji lekarskiej. Dlatego można ją leczyć domowymi sposobami. Jak poradzić sobie z rozwolnieniem?

  • Nawadniaj swój organizm

Przy biegunce tracisz duże ilości wody, a więc pamiętaj o przyjmowaniu większej ilości płynów niż normalnie. Zamiast słodkich napojów, które mogą dodatkowo podrażnić żołądek, wybieraj jednak wodę mineralną lub elektrolity. Korzystne będą też dla Ciebie herbaty (np. czarna czy zielona) i zioła (np. rumianek).

  • Utrzymuj odpowiednią dietę

Rozwolnienie często wynika z nieodpowiedniej diety. Niewłaściwe odżywianie może też zaostrzać jego przebieg. Dlatego przy biegunce zwracaj szczególną uwagę na to, co jesz. Postaw na lekkie potrawy. Jedz małe porcje kilka razy dziennie. Zrezygnuj też z produktów zawierających błonnik, np. pełnoziarnistego pieczywa czy surowych owoców. Unikaj też tłustych mięs, ostrych przypraw i słodyczy. Zamiast tego wybieraj gotowane lub pieczone warzywa (np. marchewkę, dynię czy ziemniaki) i kleik ryżowy.

Jak powstrzymać biegunkę: preparaty apteczne

Biegunkę można zwalczać również w sposób farmakologiczny. W aptece znajdziesz preparaty probiotyczne (np. saszetki Entero Acidolac), które mają za zadanie przywrócić naturalną florę bakteryjną w jelitach. Występują one również w wersji dla dzieci (np. Acidolac Baby). Możesz też wybrać środki, które zawierają żelatynę i kwas taninowy. Dzięki temu chronią one zmienioną zapalnie błonę śluzową jelit. Te składniki znajdziesz chociażby w saszetkach Tasectan.

Biegunka u niemowlaka

Z leczeniem biegunki u osoby dorosłej nie ma większych problemów. Co jednak zrobić, jeśli na rozwolnienie cierpi niemowlę? Przyczyny biegunki u niemowlaka mogą być różne, np. zatrucie pokarmowe, infekcja czy alergia. Dlatego najlepiej udaj się z maluchem do pediatry, który ustali źródło dolegliwości i zaleci odpowiednie postępowanie. Pamiętaj też o kilku zasadach:

  • Dbaj o odpowiednie nawodnienie niemowlęcia – przy biegunce dziecko szybko traci wodę i sole mineralne, które w przypadku osłabienia są szczególnie istotne,
  • Nawilżaj skórę pośladków u dziecka – pod pieluszką może dojść do odparzeń. Pamiętaj, aby w miarę regularnie sprawdzać stan pampersa, a gdy przewijasz dziecko, przemywaj skórę pośladków ciepłą, przegotowaną wodą. Następnie osusz skórą i natłuść odpowiednim kremem,
  • Nie zmieniaj diety – jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie musisz odstawiać tego, co Twoje dziecko je normalnie. Możesz jedynie zmienić porcje – niech będą nieco mniejsze niż zwykle.

Biegunka to uciążliwy problem, zarówno dla osoby dorosłej, jak i dla niemowlęcia. Na szczęście zwykle nie oznacza ona choroby. Jeśli jednak obserwujesz u siebie objawy odwodnienia np. suchość w ustach czy rzadkie oddawanie ciemnego moczu, udaj się do specjalisty.

Udostępnij: