Jak leczyć zatrucie alkoholowe? Poznaj skuteczne metody na kaca

1019
0
Udostępnij:
jak leczyć zatrucie alkoholowe

Jeśli choć raz w życiu zdarzyło Ci się przesadzić z ilością wypitego alkoholu, nie obce są Ci zapewne nieprzyjemne skutki zakrapianej imprezy. Objawy zatrucia alkoholowego: ból głowy, mdłości, odwodnienie – mogą skutecznie zepsuć dzień. Na czym dokładnie polega zatrucie alkoholowe? Jakie są sposoby na rozprawienie się z „syndromem dnia wczorajszego”?

Zwykły kac czy zatrucie alkoholowe?

Na początku warto uzmysłowić sobie, że upojenie alkoholowe czy dręczący Cię następnego dnia kac, to nie to samo co zatrucie alkoholowe, choć często bywają ze sobą mylone. O zatruciu alkoholowym mówimy po przekroczeniu 0,3‰ alkoholu we krwi. Wówczas, oprócz typowych objawów zamroczenia alkoholem, możliwe są wymioty, drgawki, hipotermia lub utrata przytomności. Jeżeli zauważysz u kogoś takie symptomy, nie lekceważ ich, gdyż zatrucie alkoholowe w cięższych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci.

Etapy i objawy zatrucia alkoholowego

Objawy zatrucia alkoholowego bywają zróżnicowane i zależą od masy ciała, Twojej tolerancji na alkohol oraz rodzaju spożywanego alkoholu. Można jednak wyróżnić 4 podstawowe etapy zatrucia:

1. Pobudzenie  

Na początku poprawia się nastrój i zwiększa się pewność siebie. Z czasem zauważyć możesz drobne problemy z wysławianiem się, opóźnione reakcje i zaburzenia równowagi.

2. Senność

Na tym etapie następuje znaczne osłabienie, tracisz koordynację ruchową oraz równowagę, akcja serca znacznie przyspiesza, a ciśnienie krwi wzrasta.

3. Zamroczenie

Następują coraz większe zaburzenia świadomości, nie kontrolujesz swojego zachowania i fizjologii, następuje utrata świadomości, spada temperatura ciała i ciśnienie, mogą też wystąpić zaburzenia akcji serca i zatrzymanie oddechu.

4. Zamartwica

Następuje wychłodzenie organizmu, pojawiają się problemy z oddychaniem i brak reakcji na bodźce.

Jak leczyć zatrucie alkoholowe?

Jeżeli zauważyłeś u kogoś silne objawy zatrucia alkoholowego koniecznie udziel takiej osobie pierwszej pomocy. Przede wszystkim zabezpiecz drogi oddechowe, układając ją w pozycji bocznej bezpiecznej a następnie wezwij pogotowie. Jeżeli masz do czynienia ze zwykłym zamroczeniem lub pierwszymi etapami zatrucia, wystarczy odpowiednie nawodnienie oraz wyrównanie poziomu elektrolitów i witamin, aby organizm szybko się zregenerował.

Zatrucie alkoholowe: domowe sposoby

Jeżeli masz do czynienia z potocznie rozumianym zatruciem alkoholowym, czyli krótko mówiąc – kacem, wówczas warto sięgnąć po domowe sposoby radzenia sobie z tym nieprzyjemnym stanem. Jak leczyć zatrucie alkoholowe w domu? W pierwszej kolejności wypłucz alkohol z organizmu, czyli pij jak najwięcej wody, najlepiej z dodatkiem cytryny, która uzupełni niedobór witaminy C. Możesz również do wody dodać miętę lub zrobić sobie napar z tego ziela lub rumianku. Zioła te skutecznie uporają się z nękającymi Cię mdłościami. Pij także sok z pomidorowy lub wielowarzywny, dzięki czemu uzupełnisz minerały i witaminy a skutki zakrapianej imprezy będą mniej dokuczliwe.

Pamiętaj, że kac wiąże się często z odwodnieniem i niekorzystną sytuacją, w której doszło do „wypłukania” cennych witamin i mikroelementów z organizmu. Co na zatrucie alkoholowe w takim przypadku będzie najlepsze? Przede wszystkim suplementy witaminowe (np. Zdrovit Complex Multiwitamina i Minerały lub Plussszz Multiwitamina). Dobrym rozwiązaniem będą również suplementy wzmacniające organizm i poprawiające pracę mózgu (jak np. Vigor Fast Up).

Udostępnij: