Jak leczyć zapalenie pęcherza? 5 skutecznych sposobów

762
0
Udostępnij:
jak-leczyc-zapalenie-pecherza-5-skutecznych-sposobow

Uczucie pieczenia, ciągła chęć oddawania moczu? Znasz te objawy? To oznacza, że zaatakowało Cię zapalenie pęcherza. Ten nieprzyjemny problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak sobie z nim poradzić? Oto 5 skutecznych sposobów na walkę z zapaleniem pęcherza. Możesz je zastosować, nie wychodząc z domu!

Zapalenie pęcherza –  jakie przyczyny wywołują tę dolegliwość?

Zapalenie pęcherza potrafi utrudnić życie codzienne. Najczęściej dotyka ono kobiety ze względu na umiejscowienie cewki moczowej. Jest ona krótsza niż u mężczyzn i znajduje się w okolicy ujścia pochwy i odbytu. Wilgotne środowisko miejsc intymnych sprzyja namnażaniu się bakterii.

Bakterie, które naturalnie żyją w okolicy pochwy i odbytu z reguły nie są groźne, ale gdy przedostaną się do układu moczowego, mogą narobić kłopotów. Za zapalenie pęcherza mogą odpowiadać takie drobnoustroje jak np. chlamydia lub gronkowiec. Jednak najczęściej zapalenie wywołują  pałeczki okrężnicy. Występują one w kale i okolicy odbytu. Gdy przedostaną się do układu moczowego, tam się namnażają i powodują zapalenie.

Inne przyczyny tej dolegliwości to:

  • wychłodzenie organizmu,
  • niedostateczna higiena osobista (szczególnie okolic intymnych),
  • nieprawidłowości wynikające z indywidualnej budowy ciała,
  • stosowanie antykoncepcji dopochwowej.

Objawy: jak rozpoznać zapalenie pęcherza?

Najbardziej znanym objawem zapalenia pęcherza jest uczucie ciągłej chęci oddawania moczu. Nie mija ono nawet po wypróżnieniu. Ciągłe bieganie do toalety, tylko po to, aby oddać kilka kropelek moczu, potrafi mocno utrudnić codzienność.

Do innych objawów zapalenia pęcherza należą:

  • wysoka temperatura,
  • pieczenie w trakcie oddawania moczu,
  • nietrzymanie moczu,
  • bóle brzucha.

Co ważne, pieczenie, dyskomfort czy ból podczas oddawania moczu nie zawsze świadczy o zapaleniu pęcherza. Objawy charakterystyczne dla zapalenia pęcherza moczowego mogą sygnalizować u kobiet zapalenie pochwy – najczęściej na tle grzybiczym. Poza nimi możesz zaobserwować u siebie upławy i ból podczas zbliżenia z partnerem.

Zapalenie pęcherza – domowe sposoby leczenia

Choć zapalenie pęcherza bywa uciążliwe, jest dolegliwością, z którą można skutecznie walczyć w domowym zaciszu. Oto 5 sposobów:

1. Pij dużo płynów

Nawadnianie organizmu jest niezbędne podczas leczenia zapalenia pęcherza. Osłabiony organizm traci dużo wody, więc musisz go dodatkowo wspomagać. Dobrą alternatywą będą ciepłe napoje – zapalenie pęcherza często jest wynikiem wyziębienia organizmu, dlatego pamiętaj o ogrzewaniu ciała.

2. Stosuj zioła

W walce z zapaleniem pęcherza zioła staną się Twoim przyjacielem. Naturalne napary nie tylko rozgrzeją organizm, ale również działają jako przeciwutleniacze. Warto mieć w domu pietruszkę lub lubczyk zwyczajny.

3. Oddawaj mocz tak często, jak potrzebujesz

Ciągłe bieganie do toalety jest męczące i może denerwować. Jednak w leczeniu zapalenia pęcherza jest to niezbędne. Nie zwlekaj z wizytą w łazience. Nawet, jeśli porcje moczu wydalane podczas choroby są niewielkie, przy okazji pozbywasz się też bakterii. W sytuacji, gdy powstrzymujesz się od pójścia do toalety, problem będzie się nawarstwiał.

4. Dbaj o higienę intymną

Odpowiednia higiena intymna jest zawsze konieczna w walce z każdym rodzajem bakterii. Nie inaczej jest z zapaleniem pęcherza. Na czas walki z dolegliwością warto się zaopatrzyć w odpowiedni żel lub płyn, który pomoże w likwidacji problemu. Dobrze, aby w składzie miał żurawinę, kwas mlekowy, witaminę C (zakwasza mocz, dzięki czemu uniemożliwia rozwój bakterii) czy też antybakteryjny ekstrakt z kory dębu.

5. Zapalenie pęcherza moczowego – leki

Piątym sposobem walki z zapaleniem pęcherza jest leczenie farmakologiczne. W aptece można znaleźć sporo różnego rodzaju leków bez recepty. W gąszczu tabletek zwróć uwagę na te, które w składzie mają żurawinę. Wśród nich znajdziesz np. Apo-Uro i Uroval. Żurawina zapobiega przyleganiu bakterii do ścian dróg moczowych, a także przyspiesza ich usunięcie z moczem. Na rynku dostępne są też leki, które działają moczopędnie (np. Fitolizyna nefrocaps) i skutecznie usuną bakterie z dróg moczowych.

Gdy żaden ze sposobów nie pomaga, należy udać się do lekarza specjalisty. Po wywiadzie i odpowiednich badaniach przepisze on mocniejsze leki dostępne na receptę.

Udostępnij: