Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?

1289
0
Udostępnij:
łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła – nieestetyczna i wstydliwa choroba skóry –obejmuje obszary o dużej gęstości gruczołów łojowych.. Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy? Czy są jakieś domowe sposoby? Jaki szampon wybrać?

Jak rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry głowy i co je powoduje?

Zapalenie najczęściej dotyczy owłosionej skóry głowy u osób w okresie pokwitania, u których produkcja łoju jest największa. Choroba dotyka ok. 1-3% populacji, zwłaszcza osoby o obniżonej odporności i z dodatkowymi schorzeniami neurologicznymi.

Nadmierna produkcja łoju sprzyja namnażaniu się grzybów na skórze głowy. Powodują one nasilony stan zapalany skóry, uszkadzając tym samym jej barierę ochronną. Rozpoznania choroby dokonuje lekarz na podstawie wyglądu skóry głowy. Owłosiona skóra pokryta jest łuszczącymi się, rumieniowymi plamami, którym towarzyszy świąd.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu tego schorzenia są m.in:

  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej,
  • nadmierny stres,
  • podrażnienie skóry głowy przez kosmetyki.

Czy wiesz, że…

Łojotokowe zapalenie skóry głowy u niemowląt zazwyczaj objawia się pod postacią tzw. ciemieniuchy. Zazwyczaj między 3. a 5. tygodniem życia na skórze głowy pojawiają się wówczas tłuste, białożółte, grube łuski, którym towarzyszy łysienie.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie

Jeśli wiesz już, co powoduje łojotokowe zapalenie skóry głowy, leczenie to kolejna kwestia, którą warto poruszyć. Polega ono przede wszystkim na zapobieganiu wtórnym zakażeniom bakteryjnym oraz zmniejszeniu uciążliwych dolegliwości. U niemowląt choroba przebiega łagodnie i często ustępuje samoistnie. Leczenie młodzieży i młodych dorosłych wymaga konsultacji ze specjalistą dermatologiem, który oceni problem i zaplanuje prawidłowe postępowanie lecznicze.

Preparaty stosowane w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy to:

  • leki przeciwgrzybicze,
  • leki przeciwzapalne,
  • leki przeciwkeratolityczne (zmniejszające złuszczanie się skóry)

Dodatkowo duże znaczenie w leczeniu choroby mają domowe sposoby i odpowiednia pielęgnacja.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie: domowe sposoby

U niemowląt łojotokowe zapalenie skóry głowy leczenie polega głównie na stosowaniu emolientów i preparatów zmiękczających łuskę, które dostępne są w aptekach bez recepty. Przy zakupie takich preparatów pamiętaj zawsze, by wybierać dobrej jakości dermokosmetyki lub maści lecznicze.

Masz łojotokowe zapalenie skóry głowy? Szampon z odpowiednim składem to podstawa pielęgnacji przy tym problemie. Stosuj profesjonalne szampony przeciwłupieżowe, które zawierają substancje przeciwgrzybicze. Dodatkowo zalecane jest stosowanie płukanek, płynów, wcierek zawierających selen, dziegieć, cynk i olejek z drzewa herbacianego.

Do codziennej pielęgnacji zastosuj szampon z olejkiem z drzewa herbacianego, a 2 razy w tygodniu używaj szamponu z siarczkiem selenu lub z dziegciem. W razie podrażnienia skóry głowy zastosuj preparaty z cynkiem. W łagodnym przebiegu choroby domowe sposoby mogą być skuteczne w całkowitym wyleczeniu skóry głowy.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – wypadanie włosów

mężczyzna sprawdzający skórę głowy

Problem wypadania włosów dotyczy najczęściej choroby nieleczonej. Powstanie na skórze głowy grubej, tłustej łuski uniemożliwia prawidłowe przedostawanie się tlenu do włosów i skóry głowy, zaś proces zapalny i przerwanie bariery ochronnej powoduje podrażnienie i osłabienie cebulek włosów. Dodatkowo tłuste łuski uniemożliwiają przebicie się nowych włosów.

Długo nieleczone schorzenie może powodować rozlane łysienie na obszarze występowania łojotokowego zapalania skóry głowy, dlatego problemu nigdy nie należy bagatelizować. Jeśli Twój lekarz szybko zdiagnozował u Ciebie łojotokowe zapalenie skóry głowy, wypadanie włosów nie powinno Cię dotyczyć.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to schorzenie występujące w każdym wieku, jednak najczęściej w okresie pokwitania, kiedy produkcja łoju na skórze głowy jest wzmożona. Na skórze głowy powstaje twarda, tłusta łuska, która powoduje świąd i nieleczona może być przyczyną rozlanego łysienia.

Schorzenie wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą, gdyż nieprawidłowo leczone może nawracać. Podstawowym leczeniem są preparaty przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i preparaty zmniejszające łuszczenie się skóry głowy.

Domowe sposoby i preparaty dostępne bez recepty są wspaniałym dodatkiem w wspomaganiu leczenia, a w łagodnym przebiegu choroby mogą być skuteczne w całkowitym wyleczeniu skóry głowy. Pamiętaj, by nie bagatelizować problemu i nie przerywać leczenia, ponieważ problem łojotokowego zapalenia skóry głowy może nawracać!

Udostępnij:
Lek. Karina Sprężak