Hirsutyzm – jak się pozbyć monobrwi i kłopotliwego owłosienia u kobiety?

763
0
Udostępnij:
hirsutyzm kłopotliwe owłosienie

Denerwują Cię zbędne włoski, które pojawiają się w najmniej odpowiednich miejscach? Czasami może zastanawiasz się, czy taki stan rzeczy jest normalny? Być może Twoje ciało właśnie wysyła Ci sygnały, że coś jest nie tak i warto skonsultować się z lekarzem? A może taka jest po prostu uroda? Nie każde obfite owłosienie znamionuje chorobę, ale istnieje grupa kobiet (ok. 5-10%), które borykają się z hirsutyzmem. Co to jest i jakie są przyczyny nadmiernego owłosienia?

Hirsutyzm objawy, które łatwo zauważysz

Na początek krótkie sprostowanie: hirsutyzm sam w sobie nie jest chorobą. Jest jedynie objawem problemów zdrowotnych. Od rodzaju schorzenia zależeć będzie nasilenie symptomów oraz sposób leczenia. Nie musisz wpadać w panikę, widząc kilka zbędnych włosków na swoim ciele. Niepokojące może być natomiast obfite, niemal męskie owłosienie w takich miejscach jak:

  • górna warga,
  • klatka piersiowa,
  • podbródek,
  • plecy,
  • górna część ramienia
  • uda.

Jak zdiagnozować hirsutyzm?

Hirsutyzm diagnozuje się skalą Ferrimana-Gallwaya. W badaniu brane są pod uwagę genetyczne predyspozycje pacjentki do obfitego owłosienia oraz nasilenie objawów w miejscach charakterystycznych dla owłosienia męskiego. Diagnozuje się także narządy płciowe, jak również lekarz zleca badania hormonalne, określające stężenie testosteronu.

hirsutyzm leczenie

Hirsutyzm jak leczyć tę problematyczną dolegliwość?

Załóżmy, że stwierdzono u Ciebie hirsutyzm. Jak leczyć ten objaw i czy to w ogóle możliwe? Aby skutecznie wyleczyć hirsutyzm, konieczna jest wcześniejsza diagnostyka. Nie pozbędziesz się na stałe owłosienia, jeżeli nie wyleczysz przyczyny jego występowania. Hirsutyzm w większości przypadków związany jest z jakąś chorobą np. zespołem policystycznych jajników. Często leczy się go farmakologicznie, przyjmując odpowiednie dawki hormonów. Czasem wystarczy zmienić przyjmowane leki. Niekiedy konieczna okazuje się  interwencja chirurgiczna gdy nadmierne owłosienie spowodowane zostało przez guz.

Pomocna kosmetyka

Pamiętaj, że nawet jeżeli odpowiednio zdiagnozujesz i wyleczysz hirsutyzm owłosienie, które już pojawiło się na Twoim ciele, samoistnie nie zniknie. Warto skorzystać z pomocy sprawdzonej kosmetyczki, która będzie w stanie dobrać odpowiedni zabieg depilacyjny, aby skutecznie usunąć włoski.

Nie zapominaj również o odpowiedniej pielęgnacji miejsc podrażnionych po depilacji. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki intensywnie kojące wrażliwą skórę (np. La Roche-Posay Toleriane Ultra Fluid), dobrą piankę łagodzącą (np. Panthenol 5%) czy wodę termalną (np. firmy Avene).

Hirsutyzm: leczenie naturalne

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie hirsutyzm, objawy tej przykrej dolegliwości możesz nieco zredukować poprzez odpowiednią dietę obniżającą poziom androgenu w organizmie. Jedz produkty pełnoziarniste, chude mięso, olej zastąp oliwą z oliwek, a do codziennej diety włącz produkty z dużą zawartością antyoksydantów (wiśnie, jagody, pomidory, papryka). Nie zapominaj o codziennym ruchu, gdyż otyłość sprzyja występowaniu nadmiernego owłosienia.

Zioła na nadmierne owłosienie?

Walcząc z nadmiernym owłosieniem, możesz sięgnąć również po… zioła. Mięta, pluskwica groniasta czy niepokalanek często zmniejszają owłosienie. Przyjmując inne lekki, pamiętaj, by skonsultować ten fakt z lekarzem, gdyż zioła te mają działania niepożądane i nie można ich łączyć z niektórymi lekami.

Udostępnij: