Hemoroidy – jak wyleczyć tę wstydliwą dolegliwość?

Udostępnij:
Hemoroidy-jak-wyleczyć-tę-wstydliwą-dolegliwość_

Jeśli czujesz dyskomfort podczas wypróżniania, pieczenie lub swędzenie odbytu, nie lekceważ tego – to mogą być hemoroidy. Im szybciej je rozpoznasz i poinformujesz o tym lekarza, tym lepiej. Poznaj objawy i sposoby leczenia hemoroidów. Dowiedz się, jak sobie ulżyć w bólu.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy (inaczej żylaki odbytu lub guzki krwawnicze) są bolesną, wstydliwą i bardzo powszechną dolegliwością. Gromadzą się w górnej części odbytu lub u jego ujścia, pod błoną śluzową i powodują  ból. Hemoroidy to naturalne struktury odbytu, które wraz z mięśniami zwieracza są odpowiedzialne za wydalanie. Dokuczliwe problemy zaczynają się, gdy guzki rozciągają się za bardzo i wypełniają krwią, której ze względu na stan choroby nie są w stanie opróżnić. W konsekwencji dochodzi do zapalenia guzków i tkanek odbytu, co sprawia, że codzienne wypróżnianie staje się bolesne. Choć początkowo ten problem może wydawać Ci się bardzo wstydliwy i trudny do opowiedzenia, wiedz, że aż połowa Polaków cierpi na hemoroidy odbytu.

Hemoroidy – objawy, przez które… nie usiądziesz

Hemoroidy to dolegliwość, która jest wprawdzie łatwa do rozpoznania, ale rozwija się bardzo powoli. Jak w przypadku każdej choroby im wcześniej zostanie zauważona, tym łatwiej ją wyleczyć. Pierwszym zastanawiającym sygnałem jest dokuczliwe i nieprzyjemne swędzenie odbytu. Niestety, ten objaw jest przez większość ludzi lekceważony. Dlatego jeśli poczujesz dyskomfort, udaj się do apteki po maść na hemoroidy bez recepty. Natychmiastowa reakcja pozwoli na szybki powrót do zdrowia bez konieczności wizyty u lekarza. Możesz też wybrać czopki na hemoroidy bez recepty.

Kolejnym znakiem, który może wskazywać, że masz żylaki odbytu, jest podrażnienie śluzówki i charakterystyczna wydzielina świadcząca o stanie zapalnym. Po jakimś czasie mogą pojawić się też uczucie niepełnego wypróżniania i niewielkie ślady krwi na papierze toaletowym. To powinno skłonić Cię do wizyty u specjalisty, który wytłumaczy, jak wyleczyć hemoroidy.  Przepisze też tabletki lub specjalistyczne maści na hemoroidy.

Jak wyleczyć hemoroidy?

Metoda leczenia zależy przede wszystkim od stadium choroby. W grę wchodzą domowe i apteczne sposoby na hemoroidy. Wśród tych pierwszych znajdziesz zioła na hemoroidy, m. in. wyciąg z kasztanowca lub kozieradkę pospolitą. Jeśli zdecydujesz się na wizytę w aptece, wybierz odpowiednie leki bez recepty – maści, czopki lub żel na hemoroidy. Możesz z nich korzystać we wszystkich stadiach choroby, gdyż zawierają naturalne wyciągi i substancje, które opóźniają rozwój guzków.

Hemoroidy – leczenie specjalistyczne

Oprócz ziół i produktów dostępnych bez recepty masz do wyboru kilka metod leczenia specjalistycznego. Jedną z najczęściej stosowanych jest metoda Barrona (nazywana gumkowaniem), polegająca na założeniu na guzek gumowego pierścienia, który odcina dopływ krwi. Taki zabieg sprawia, że po kilku dniach chory guzek obumiera i po prostu odpada.

Innym sposobem na hemoroidy jest zastrzyk ze specjalnym preparatem, wskutek którego powstaje zakrzep i niedokrwiony guzek również odpada. Z kolei laseroterapia to naświetlenie wiązką lasera guzka, który pod wpływem bardzo wysokiej temperatury zostaje zniszczony.

Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz leczyć hemoroidy, najważniejsze jest jak najszybsze ich wykrycie.

Udostępnij: