Hemoroidy – dieta, która pomoże w ich leczeniu

Udostępnij:
hemoroidy-dieta-ktora-pomoze-w-ich-leczeniu

Hemoroidy, czyli inaczej żylaki odbytu, to zmora wielu osób. Dokuczliwe i bolesne objawy może złagodzić odpowiednia dieta na hemoroidy, w której ważną rolę odgrywa błonnik. Bardzo pomocne mogą się też okazać napary i specyfiki z niektórych ziół. Jak powinieneś się odżywiać i jakich produktów wystrzegać przy tego typu problemach?

Jakie objawy towarzyszą hemoroidom ?

Wbrew pozorom hemoroidy nie są problemem wyłącznie starszych osób. Mogą pojawić się w różnym wieku, w zależności od predyspozycji genetycznych, sposobu odżywiania i trybu życia. Nadwaga, częste zaparcia, ciąża czy noszenie zbyt obcisłej bielizny może spowodować, że krew w Twoich żyłach będzie miała utrudniony przepływ. Prowadzi to do powstania żylaków. W przypadku żylaków odbytu możesz odczuwać pieczenie i swędzenie odbytu oraz ból podczas oddawania stolca. Niekiedy pojawiają się krwawiące hemoroidy – wtedy w stolcu zauważysz śladowe ilości krwi.

Hemoroidy – dieta bogata w błonnik to podstawa

Dieta na hemoroidy ma za zadanie przede wszystkim wyeliminować zaparcia, które sprzyjają żylakom odbytu. Zadbaj więc o to, aby w Twoich posiłkach brakowało błonnika. Jedz dużo suszonych i surowych owoców, warzyw oraz produktów pełnoziarnistych. Możesz też wprowadzić produkty mleczne, takie jak jogurty, kefiry i maślanki.

Pamiętaj również o płynach – pij dużo wody i herbat ziołowych (w tym mięty i rumianku, które wspomagają układ trawienny). Przy problemach z hemoroidami, szczególnie jeżeli doskwierają Ci krwawiące hemoroidy, unikaj  wszelkich produktów wywołujących zaparcia, jak np. rośliny strączkowe, kakao, banany czy biały ryż. Zrezygnuj również z picia mocnej herbaty, kawy, napojów gazowanych i alkoholowych.

Wzmacnianie naczyń krwionośnych

Najlepszym sposobem zapobiegania powiększaniu się hemoroidów i żylaków jest wzmacnianie naczyń krwionośnych. W tym celu możesz stosować gotowe tabletki, kremy lub żele. Wiele z nich jak zawiera diosminę, która chroni naczynia krwionośne i zmniejsza stany zapalne (np. Procto-Hemolan Control).

Stany zapalne skutecznie hamują również preparaty zawierające żywe szczepy bakterii probiotycznych. Dzięki nim mikroflora odbytnicy zostaje odbudowana a owrzodzenia i krwawiące hemoroidy zaleczone. Możesz sięgnąć m.in. po Proctolact-M w saszetkach. Podobnie jak diosmina działają środki z trokserutyną. Ta substancja osłania naczynia krwionośne. Znajdziemy ją w np. w Troxerutin Synteza, preparacie, który wzmacnia naczynia włosowate i chroni ściany żył.

Napary, olejki, okłady

Żylaki i krwawiące hemoroidy możesz równie skutecznie leczyć naturalnymi preparatami i ziołami. Naczynia krwionośne wzmacniają niektóre zioła stosowane na choroby serca. Pijąc napar z owoców głogu i miłorzębu japońskiego wzmocnisz nie tylko serce, ale też naczynia krwionośne w całym ciele.

Stany zapalne i ból złagodzić może również nasiadówka w korze dębu lub olejek z dziurawca (2 łyżki) wymieszany z olejkami eterycznymi: rumiankowym i cyprysowym (po 8 kropli). Takim olejkiem smaruj chore miejsca, aby zwalczyć dolegliwości. W przypadku żylaków i hemoroidów możesz również stosować okłady. Miękką tkaninę namocz w filiżance zimnej wody z  łyżeczką ekstraktu alkoholowego z dziurawca lub nagietka oraz po 3 kroplach olejków eterycznych: rumiankowego i z nasion z marchwi.

Hemoroidy a ciąża

Bardzo często żylaki lub krwawiące hemoroidy pojawiają się podczas ciąży. Płód naciska na żyły, hamując przepływ krwi. Ponadto podczas ciąży wzrasta poziom estrogenu, co dodatkowo osłabia naczynia krwionośne. Leczenie komplikuje fakt, że wiele leków nie jest przeznaczonych dla kobiet ciężarnych.

Jeśli spodziewasz się dziecka, dieta na hemoroidy pomoże zapobiec ich powstawaniu. Codziennie rano wypijaj na czczo szklankę wody z łyżką miodu. Ten napój świetnie reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom.

Podobnie jak wiele kobiet i mężczyzn, możesz uważać zaparcia za drażliwy temat. Czasami wstyd przyznać, że ten problem to tak naprawdę hemoroidy. Dieta i właściwa pielęgnacja mogą jednak pomóc w walce z tym nieprzyjemnych schorzeniem i wyeliminować jego bolesne objawy.

Udostępnij: