Hemoroidy – co to takiego?

Udostępnij:
http://dolecz.pl/wp-content/uploads/2017/11/hemoroidy-co-to-takiego.jpg

Hemoroidy to wstydliwy problemem, o którym niechętnie rozmawiamy. Tymczasem guzki wokół odbytu to naturalny element budowy ciała. Problem pojawia się, gdy bolą, puchną i zaczynają krwawić. Jaka jest przyczyna choroby hemoroidalnej? Jak można leczyć hemoroidy?

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu lub guzki krwawnicze. Są naturalnym elementem budowy anatomicznej ciała człowieka. Położone są w dolnej części odbytnicy lub  kanale odbytu. I właśnie ze względu na położenie często są dzielone na dwa rodzaje:

  • wewnętrzne – są chronione przez błonę śluzową i pozbawione nerwów. Ten rodzaj w zasadzie nigdy nie sprawia problemów zdrowotnych,
  • zewnętrzne – w przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju, te najczęściej powodują nieprzyjemne dolegliwości.

Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne guzki są ze sobą połączone gęstą siatką żył. Zdrowe hemoroidy są potrzebne organizmowi do prawidłowej pracy odbytu. Gdy hemoroidy zaczynają się nienaturalnie powiększać, boleć i krwawić – możemy mówić o chorobie hemoroidalnej.

Skąd się biorą hemoroidy?

Przyczyn problemów związanych z żylakami odbytu jest bardzo wiele. Jedną z najczęstszych, jakie łączy się z tą przypadłością, jest zaawansowany wiek. U osób starszych łatwiej dochodzi do podrażnień okolic odbytu, które mogą wywołać nieprzyjemną dolegliwość.

Nie oznacza to, że hemoroidy są wyłącznie problemem ludzi starszych. Mogą się pojawić w każdym wieku. Lekarze upatrują przyczyn również w stosowaniu środków przeczyszczających, seksie analnym, otyłości, siedzącym trybie życia, zaparciach, czy złej diecie (szczególnie tej pozbawionej błonnika).

Hemoroidy – najczęstsze objawy

Powszechnie znanym objawem hemoroidów jest krwawienie, które pojawia się przy wypróżnianiu. Ślady krwi można wówczas zauważyć na papierze toaletowym.

Guzkom towarzyszy także ostry ból, który niekiedy może utrudniać oddanie stolca. Częstym objawem jest również świąd i pieczenie skóry w okolicy odbytu. Hemoroidy utrudniają nie tylko wypróżnianie się, ale także utrzymanie odpowiedniej higieny osobistej. Przeszywający ból i swędzenie nie pozwalają na dokładne umycie podrażnionej skóry.

Warto wiedzieć, że inne choroby (takie jak: rak odbytu, wypadanie odbytnicy czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego) objawiają się w podobny sposób jak żylaki odbytu. Dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty.

Hemoroidy – diagnoza

Aby skutecznie sprawdzić, czy masz na pewno do czynienia z hemoroidami, udaj się do lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad i proste badanie odbytu. Wówczas będzie mógł postawić diagnozę i zdecydować o sposobie dalszego leczenia.

Lekarz może zlecić Ci również bardziej szczegółowe badania, aby ustalić poziom zaawansowania choroby hemoroidalnej w Twoim przypadku. Jednym z możliwych badań jest kolonoskopia.

Tego typu badanie najczęściej wykonuje się u osób, które ukończyły 50. rok życia. Trwa ono nawet do 40 minut. Tak długi czas badania jest niezbędny w celu uzyskania dokładnego wyniku. Nie musisz się obawiać. Ze względu na możliwe odczucie bólu przy jego wykonywaniu, lekarz miejscowo znieczula pacjenta.

Jak leczyć hemoroidy?

Leczenie hemoroidów może odbywać się na wiele sposobów. Najczęściej stosuje się odpowiednie maści, które mają zmniejszyć nasilenie objawów. Rzadko kiedy hemoroidy wymagają interwencji chirurgicznej.

Jeśli dokucza Ci ból i swędzenie, ulgę przyniesie sztyft z efektem chłodzącym, np. Hemorex. Aby skutecznie ograniczyć rozwój bakterii, które powodują problemy z hemoroidami, warto zastosować preparat zawierający dobroczynne bakterie probiotyczne. Znajdziesz je na przykład w ProctoLact-M – suplemencie diety w saszetkach. Dobrym rozwiązaniem będą również czopki na hemoroidy (np. Unigel Procto), które łagodzą ból i zmniejszają krwawienie, a także przyspieszają gojenie pękających żylaków odbytu.

Udostępnij: