Grzybica paznokci u rąk – jak sobie z nią poradzić?

1019
0
Udostępnij:
grzybica-paznokci-u-rak-jak-sobie-z-nia-poradzic

Twoje paznokcie od pewnego czasu stały się matowe i szybko się łamią? A może zmieniły kształt i są grubsze niż dotychczas? Prawdopodobnie Twoim problemem jest grzybica paznokci dłoni. Wystarczy kilka podstawowych informacji, aby złagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość.

Grzybica paznokci rąk atakuje rzadziej niż jej analogiczna postać dotycząca paznokci stóp. Oba schorzenia wyglądają jednak dość podobnie, a przebieg leczenia jest prawie taki sam. Mimo to ta pierwsza stwarza zdecydowanie większy problem pacjentom. Dlaczego? Powód jest prosty. Grzybica paznokci dłoni jest bardziej zauważalna, stąd duży dyskomfort wśród chorujących.

Mimo to nie powinieneś mieć powodów do niepokoju. Choć wizyta u lekarza jest konieczna, problem da się złagodzić nie tylko za pomocą leków na receptę. Wcześniej jednak warto dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny powstawania grzybicy paznokci rąk.

Grzybica paznokci rąk: nie tylko choroba basenów

Grzybica paznokci wywoływana jest najczęściej przez grzyby Candida. Jeśli korzystasz z siłowni, basenów lub saun, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że w takich miejscach łatwo możesz się nią zarazić. Ponadto jeśli grzybica często nawraca i przez długi czas nie możesz się jej pozbyć, umów się na wizytę do lekarza i zrób podstawowe badania. Grzybicy często towarzyszą inne schorzenia i nieprawidłowe stany organizmu, takie jak m.in.:

 • cukrzyca,
 • niedokrwistość (anemia),
 • otyłość,
 • niska odporność organizmu,
 • zaburzenia krążenia.

Grzybica paznokci dłoni – objawy

Grzybica paznokci dłoni daje wyraźne objawy i trudno pomylić ją z innym schorzeniem. Pierwsze co zauważasz, to widoczne zgrubienia, przebarwienia i zmatowienie płytki paznokcia. Potem paznokcie rozwarstwiają się oraz stają się łamliwe. Tracą połysk, nabierają charakterystycznego żółtego koloru, a do tego są nierówne, wypukłe i pofałdowane. Inne objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę, to m.in.:

 • odwarstwianie się od łożyska paznokcia,
 • schodzenie paznokcia, aż do jego całkowitego zaniku,
 • obrzęk, zaczerwienienie wokół wałów paznokciowych,
 • ropienie,
 • łuszczenie się skóry w okolicach paznokcia,
 • dokuczliwy ból i dyskomfort,
 • nieprzyjemny zapach.

Grzybica paznokci: preparaty, które złagodzą dolegliwości

Grzybica nawet w początkowej fazie nie ustąpi, jeśli nie będziesz działać. Wręcz przeciwnie. Zacznie rozprzestrzeniać się na kolejne palce, a w późniejszym stadium może przenieść się na stopy. Dlatego wizyta u dermatologa jest konieczna. To jednak nie jedyne wyjście. Bardzo ważnym elementem jest codzienna higiena oraz systematyczna pielęgnacja chorych miejsc. Skutecznymi środkami, które bez problemu dostaniesz w aptece, są specjalne lakiery lub sztyfty (np. Steper i Oliprox). Takie preparaty mają w sobie substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. Inne (np. Undofen) tworzą mechaniczną barierę, która zmienia środowisko na powierzchni płytki oraz w jego wnętrzu, by w ten sposób zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Oprócz farmaceutycznych specyfików równie ważne są domowe sposoby i wcześniej wspomniana higiena. Dokładne mycie i suszenie dłoni oraz paznokci to podstawa, o której nie możesz zapominać. Dwa razy w tygodniu warto zrobić sobie relaksacyjne kąpiele dłoni. Wystarczy do litra ciepłej wody dodać 4 rozgniecione ząbki czosnku i 4 łyżki octu jabłkowego. Roztwór dokładnie wymieszaj i mocz dłonie przez 10 minut.

Pamiętaj, że grzybica jest schorzeniem, które często nawraca. Bardzo ważne jest, aby doleczyć ją do końca. Preparaty antygrzybicze warto stosować jeszcze jakiś czas po tym, jak ustąpią dokuczliwe objawy.

Udostępnij: