Grzybica paznokci. Jak ją rozpoznać i wyleczyć?

516
0
Udostępnij:
grzybica-paznokci-jak-ja-rozpoznac-i-wyleczyc

Twoje paznokcie od jakiegoś czasu się łamią, straciły blask, a Ty ostatnio rzadziej gestykulujesz i wolisz schować dłonie pod biurkiem? Na dodatek pojawiły się na nich przebarwienia, a płytka stała się zgrubiała i zmieniła kolor? Bardzo prawdopodobne, że to grzybica paznokci.

Objawy, których lepiej nie lekceważyć

Grzybica paznokci i jej leczenie może być bardzo uporczywe. Dlatego, gdy zauważysz pierwsze niepokojące zmiany, działaj od razu. Grzybica paznokci u nóg i u rąk może być wywołana różnymi rodzajami grzybów. Z tego powodu objawy mogą się różnić od siebie. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

Od stóp po dłonie

Jedną z przyczyn grzybicy paznokci jest grzybica stóp – choroba, na którą cierpi nawet 42% ludzi. Nic w tym dziwnego. Bardzo łatwo jest się nią zarazić, np. na basenie lub nawet mierząc buty w sklepie. Nieleczona lub zaniedbana prowadzi do grzybicy paznokci. 

Zobacz także: Kremy i maść na grzybicę paznokci

Najczęstszą postacią jest grzybica boczna podpaznokciowa. Pojawia się ona na bocznych brzegach płytki i stopniowo zajmuje całą powierzchnię. Płytka staje się krucha i łamliwa. Paznokieć traci swoją przezroczystość i staje się żółty lub mleczny. Nieleczony zaczyna się pogrubiać, zniekształcać, a w konsekwencji może nawet dojść do jego zaniku.

Z kolei grzybica paznokci rąk przybiera nieco inną formę. W początkowej fazie choroby płytka staje się coraz bardziej biała. Nieleczona atakuje głębsze warstwy paznokcia, wskutek czego ten staje się zrogowaciały i zaczyna się kruszyć. Gdy tylko zauważysz u siebie podobne objawy, nie bagatelizuj ich. Dziś leczenie grzybicy paznokci jest łatwe i skuteczne. Wystarczy, że zaznajomisz się z poniższymi wskazówkami.

Kiedy do lekarza zamiast na manicure?

Jeśli wcześnie zauważysz u siebie niepokojące objawy, jest duża szansa, że dość szybko pozbędziesz się problemu. Nie zamalowuj go warstwą lakieru do paznokci. Odpowiednie wczesne rozpoczęcie terapii pozwoli Ci na uniknięcie przykrych konsekwencji w postaci przebarwień na płytce i długiego, niekiedy nawet kilkuletniego leczenia. Dermatolog przepisze odpowiednie preparaty na grzybicę paznokci. W aptekach znajdziesz popularne środki przeciwgrzybicze, które wspomogą terapię lub będą zapobiegać nawrotom choroby. Najczęściej polecane leki to maści typu Clotrimazolum lub Tricrilosanum. Możesz też zapytać farmaceuty o aerozole do stóp, takie jak Steper, Undofen Max Spray czy inne podobne preparaty.

Jak nie dopuścić do grzybicy paznokci?

Szacuje się, że na grzybicę paznokci cierpi 21% Polaków. Nie ma co ukrywać – ryzyko zarażenia jest całkiem spore. Czy da się jednak uniknąć tej przykrej dolegliwości? Oczywiście że tak. Jeśli korzystasz z basenów, saun lub siłowni, zadbaj o higienę. Dzięki temu uchronisz siebie i swoich bliskich. W aptekach jest mnóstwo preparatów przeciwgrzybiczych przeznaczonych np. dla osób aktywnych sportowo. Na dodatek są wygodne w użyciu: mają postać aerozolu lub sprayu. Wystarczy kilka psiknięć, aby zapomnieć o problemie. To jednak nie wszystko.

Higiena to podstawa

Po kąpieli zawsze wycieraj dokładnie stopy do sucha, również między palcami. Noś skórzane, oddychające wkładki do butów, które odprowadzają pot i pamiętaj o przewiewnym i dopasowanym obuwiu. W miejscach publicznych, takich jak szatnia na siłowni, sauna czy prysznic na basenie zawsze zakładaj klapki. Regularnie obcinaj paznokcie. Jeśli masz problem z nadmierną potliwością, używaj pudrów i talków przeciwgrzybiczych, które nie tylko będą chronić przed grzybicą paznokci u nóg, ale sprawią, że poczujesz się świeżo i komfortowo w ciągu dnia. 

Udostępnij: