Grzybica w 6 postaciach – co warto o niej wiedzieć?

Udostępnij:
grzybica-w-6-postaciach-co-warto-o-niej-wiedziec

Grzybica to choroba zakaźna, która dotyczy nie tylko skóry. Może objąć również paznokcie, jamę ustną, a nawet… przewód pokarmowy! Poznaj 6 najczęstszych miejsc, które atakuje grzybica. Jakie są przyczyny grzybicy i jak ją rozpoznać? Jak skutecznie pozbyć się grzybicy, aby nie nawracała?

Nieprawidłowe namnażanie się grzybów może obejmować skórę, drogi oddechowe, przewód pokarmowy, drogi rodne, a nawet narządy wewnętrzne w naszym organizmie. Lekarze informują, że grzybica może występować nawet u 20% ludzi na całym świecie. Nic w tym dziwnego. Bez względu na to, jakiego jest rodzaju (np. grzybica paznokci, grzybica stóp, grzybica pochwy) – może zaatakować każdego, ponieważ jest to choroba zakaźna i łatwo się nią zarazić. Niekiedy wystarczy, że lekko się przeziębisz, a ona od razu Cię atakuje. Dlaczego?

Grzybica – przyczyny. Skąd bierze się problem?

Obniżenie odporności powoduje, że organizm nie jest w stanie bronić się przed nieprawidłowym namnażaniem się grzybów, które z natury są przecież częścią ludzkiej flory i bytują np. na naszej skórze. Jeśli nie chcesz nabawić się tej przykrej dolegliwości, poznaj najczęstsze przyczyny, które sprzyjają zarażeniu się grzybicą:

  • przebyłeś kurację antybiotykową,
  • masz dużo stresu w pracy,
  • jesteś przepracowany,
  • za mało sypiasz lub masz problemy ze snem,
  • stosujesz nieprawidłową dietę (jesz niezdrowo, pijesz dużo kolorowych i gazowanych napojów),
  • korzystasz z cudzych ręczników, szczotek do włosów lub przyrządów do pielęgnacji paznokci.

Grzybicą bardzo łatwo się zarazić, jeśli chodzisz na basen, saunę lub solarium. To właśnie w takich miejscach grzyby rozwijają się najszybciej. Lubią wilgoć i ciepło. Dlatego zawsze noś ze sobą klapki pod prysznic i nie chodź bez obuwia do klubów fitness lub na kąpieliska. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że za jakiś czas pojawią się u Ciebie charakterystyczne objawy.

Grzybica – jak rozpoznać infekcję?

Walka z grzybicą bez skutecznego rozpoznania najczęściej nie ma sensu. Dobra wiadomość jest taka, że dziś dużo łatwiej jest zwalczyć intruza w naszym ciele. Wcześniej jednak –  tak jak w przypadku każdej innej choroby – aby rozpocząć kurację należy najpierw postawić prawidłową diagnozę. Pomoże Ci w tym krótka charakterystyka.

1. Grzybica paznokci

Zauważyłeś, że Twoje paznokcie stały się kruche, miękkie i łamliwe? Pękają nawet przy drobnych urazach i do tego rozdwajają się? To jeden z głównych objawów grzybicy paznokci. Zacznij więc szybko działać, ponieważ nieleczona może doprowadzić nawet do stałej utraty płytek paznokci.

2. Grzybica skóry

Zaczerwieniania i łuszczące się suche plamy na skórze mogą wzbudzić niepokój. Tym bardziej, jeśli brzydkim plamom towarzyszy ból i uporczywy świąd.

3. Grzybica pochwy

Jeśli zauważyłaś u siebie białe upławy o konsystencji grudkowatego twarogu, być może dopadła Cię grzybica miejsc intymnych. Kolejnym częstym objawem jest pieczenie, świąd oraz obrzęk.

4. Grzybica stóp

Jest jedną z najłatwiejszych do rozpoznania postaci grzybicy. Skóra staje się zaczerwieniona, swędzi i coraz bardziej zaczyna się łuszczyć. Grzybica stóp najczęściej rozpoczyna się na obszarach między palcami (w szczególności między dwoma ostatnimi). Niekiedy mogą pojawiać się drobne pęcherze, którym towarzyszy uporczywy świąd.

5. Grzybica jamy ustnej

Zauważyłeś u siebie białe naloty na wewnętrznych stronach policzków? Prawdopodobnie pod nimi tworzą się nadżerki, wywołane właśnie przez grzybicę jamy ustnej.

6. Grzybica przewodu pokarmowego

To schorzenie jest trudne do rozpoznania, ponieważ objawy mogą być mylące. Jeśli w ostatnim czasie znacząco przybrałeś na wadze, masz bóle brzucha, zaparcia i częste nawroty zgagi, warto wybrać się do lekarza, który postawi prawidłową diagnozę.

Grzybica – leczenie

Bez względu na to, jakie zauważyłeś u siebie objawy, pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty. To lekarz dobierze odpowiednią formę leczenia. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, abyś próbował sobie pomóc domowymi sposobami. Jednym z nich jest wyeliminowanie z diety tych produktów, które są pożywką dla grzybicy, czyli jedzenia bogatego w cukier, węglowodanów prostych, fast foodów oraz alkoholu. Postaw na surowy czosnek, ocet jabłkowy, ekstrakt z liści oliwek, ekstrakt z nasion grejpfruta, olejek z oregano.

Pamiętaj jednak, że sama dieta to za mało – konieczna będzie kuracja preparatami antygrzybicznymi. Bez nich nie pozbędziesz się źródła problemu, czyli grzybów, które namnażają się na Twojej skórze, paznokciach lub błonach śluzowych.

Udostępnij: