Fotodermatoza – jak leczyć tę chorobę?

2751
0
Udostępnij:
fotodermatoza jak leczyc

Jeśli zaobserwowałeś u siebie zaczerwienienia lub wysypkę po ekspozycji na słońce, może to oznaczać, że rozwinęła się u Ciebie fotodermatoza, zwana też uczuleniem na słońce. Jej objawy są często podobne jak przy poparzeniach słonecznych. Jak rozpoznać i leczyć nadwrażliwość na światło? Do czego może doprowadzić nieleczona fotodermatoza?

Czym jest fotodermatoza?

Fotodermatoza to grupa chorób skóry związanych z nadwrażliwością na widzialne promienie słoneczne, promieniowanie UVA i UVB. Czasami może ujawniać się jedynie w przypadku promieni UVA, ale jest grupa osób wrażliwych na każdy rodzaj światła. Fotodermatoza może rozwinąć się u osób zdrowych, praktycznie w każdym wieku. Często wiąże się z przyjmowanymi lekami lub występuje po silnym poparzeniu słonecznym.

Przyczyny fotouczulenia  

Czynnikami wywołującymi uczulenie mogą być niektóre leki, kosmetyki, środki chemiczne lub produkty żywnościowe. W przypadku wystąpienia objawów powinieneś więc w pierwszej kolejności wyeliminować ewentualne źródło uczulenia oraz obserwować reakcje organizmu na poszczególne produkty. Fotoalergia może pojawić się również w przypadku chorób autoimmunologicznych i metabolicznych. Bywają także fotodermatozy wrodzone, diagnozowane już we wczesnym dzieciństwie.

Rodzaje fotodermatoz

Fotodermatoza występuje w czterech podstawowych odmianach:

  • Fotodermatoza idiopatyczna – nie do końca poznana, występująca przeważnie u dzieci w postaci pokrzywki słonecznej.
  • Fotodermatoza genetyczna – uwarunkowana genetycznie, najczęściej towarzyszy takim chorobom jak: zespół Cockayne’a, zespół Bloom czy zespół Rothmunda- Thompsona.
  • Fotodermatoza egzogenna – powstała na skutek przyjmowania niektórych leków, stosowania kosmetyków lub po kontakcie z substancjami chemicznymi.
  • Fotodermatoza metaboliczna – wywołana nieprawidłowościami metabolicznymi.

Każda z tych grup wskazuje na przyczynę schorzenia oraz determinuje sposób leczenia choroby.

Uczulenie na słońce: objawy

Fotodermatoza objawia się zaczerwienieniem skóry. Najczęściej przy uczuleniu na słońce występuje pokrzywka, świąd lub pęcherze. Symptomom tym niekiedy może towarzyszyć ból głowy, zapalenie spojówek oraz gorączka.

Fotodermatoza: leczenie czy zapobieganie?

Fotodermatoza to męczące i nieprzyjemne schorzenie, dlatego lepiej zawczasu mu zapobiegać. Przyjmując leki, szczególnie antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe i hormonalne, sprawdź dokładnie ich działania niepożądane, wśród których mogą wystąpić fotouczulenia.

Także zioła (np. dziurawiec), przyjmowane w większych ilościach, zwiększają wrażliwość na słońce. Ponadto, wystawiając się na promienie słoneczne, pamiętaj o kosmetykach ochronnych. Podczas kąpieli słonecznych ciało możesz spryskać preparatem z filtrem (np. sprayem do twarzy i ciała Alga Maris). Natomiast wrażliwą skórę twarzy warto ochronić specjalnym kremem do twarzy. Pamiętaj też, aby nałożyć na szczególnie wrażliwe miejsca (takie jak nos czy uszy) sztyft przeciwsłoneczny (np. Alga Maris z zawartością ekstraktu z czerwonych alg i naturalnych filtrów).

Uczulenie na słońce: leczenie

Jak leczyć fotodermatozę? Dermatolog podczas wizyty przepisze Ci zapewne leki steroidowe, przeciwalergiczne lub środki obniżające reakcję słońce. Możesz też stopniowo hartować skórę i przyzwyczajać ją do dłuższego przebywania na słońcu. Warto jednak robić to pod kontrolą lekarza oraz nie zapominać o odpowiedniej ochronie skóry na co dzień. Pamiętaj, że nieleczona fotodermatoza trudno się goi, swędzi, a czasami rozprzestrzenia się na skórze.

Udostępnij: