Drożdżakowe zapalenie pochwy – jak je leczyć ?

1082
0
Udostępnij:
drozdzakowe-zapalenie-pochwy-jak-je-leczyc

Drożdżakowe zapalenie pochwy to infekcja o pochodzeniu grzybiczym. Towarzyszą jej przykre dolegliwości intymne, które mogą pogarszać komfort życia. Jakie są objawy infekcji i jak ją rozpoznać? Jakie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia? Jak skutecznie leczyć drożdżakowe zapalenie pochwy?

Drożdżakowe zapalenie pochwy – co to jest?

Drożdżakowe zapalenie pochwy (potocznie zwane grzybicą pochwy) to schorzenie, które może występować u pań w każdym wieku. Najczęściej pojawia się u kobiet w okresie rozrodczym, aktywnych seksualnie, kobiet w ciąży, chorych na cukrzycę, otyłych i cierpiących na zaburzenia układu odpornościowego.

Na rozwój schorzenia wpływa również nieprawidłowa dieta z dużą ilością cukrów, długotrwałe stosowanie antybiotyków i złe nawyki higieniczne (przesadna dbałość o higienę intymną lub jej brak). Niewskazane jest również noszenie syntetycznej bielizny, która nie przepuszcza powietrza.

Czy wiesz, że…?

Drożdżakowe zapalenie pochwy to jedna z najczęściej występujących kobiecych infekcji intymnych. Aż 75% kobiet choruje na grzybicę pochwy przynajmniej raz w ciągu swojego życia.

Drożdżakowe zapalenie pochwy – objawy

Czynnikiem chorobotwórczym jest najczęściej grzyb Candida albicans –  od jego nazwy choroba bywa także określana kandydozą. Objawy, które możesz zaobserwować przy zakażeniu grzybami Candida, to:

  • świąd (nasilający się np. podczas gorących kąpieli),
  • ból w miejscach intymnych,
  • pieczenie narządów intymnych (zwłaszcza po lub w trakcie stosunku, podczas oddawania moczu itp.),
  • obrzęk warg sromowych,
  • ciemnoczerwony rumień błon śluzowych pochwy i sromu,
  • grudkowaty, biały nalot na błonach śluzowych miejsc intymnych.

Kiedy zauważysz u siebie powyższe objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Zakażenie może rozprzestrzeniać się na krocze, odbyt czy fałdy pachwinowe. Możesz również zarazić swojego partnera.

Jak rozpoznać drożdżakowe zapalenie pochwy?

W przypadku niepokojących objawów koniecznie zgłoś się do ginekologa – samodzielna diagnoza może nie być wiarygodna. Lekarz oceni objawy i wykona niezbędne badania laboratoryjne i mikologiczne. Do rozpoznania grzybicy konieczne jest wyhodowanie grzyba (w laboratorium) z wydzieliny pobranej z pochwy podczas badania ginekologicznego. Badanie mikologiczne pozwala rozpoznać chorobę o mało wyrazistych objawach lub zakażenie bezobjawowe. Lekarz musi również wykluczyć inne choroby narządów płciowych.

Drożdżakowe zapalenie pochwy – jak je leczyć?

Jeżeli chorujesz na grzybicę pochwy, skrupulatnie stosuj leki, które zalecił Ci lekarz. Zapalenie leczy się farmakologicznie, przy użyciu preparatów o działaniu miejscowym (maści, kremów) oraz leków doustnych. Koniecznie stosuj także odpowiednią profilaktykę:

  • noś bawełnianą bieliznę (powinna być wcześniej gotowana),
  • zrezygnuj ze stosowania tamponów,
  • okolice intymne myj tylko z zewnątrz (nie wprowadzaj mydła lub płynu do higieny intymnej do wnętrza pochwy).

Jeżeli chorujesz na cukrzycę –  konieczne jest, abyś utrzymywała prawidłowy poziom cukru we krwi.

Czym jest nawracające zapalenie pochwy?

Drożdżakowe zapalenie pochwy nawraca u około 50% kobiet. Infekcja występująca 3-4 razy (lub częściej) w ciągu 12 miesięcy od pierwotnego zakażenia to tzw. nawrotowe zapalenie pochwy. Objawy nawrotowej grzybicy mogą być łagodnie, średnio lub nasilone – pamiętaj jednak, że każda infekcja wymaga wizyty u lekarza.

Na ponowny rozwój zakażenia wpływa niekonsekwentne leczenie (zbyt wczesne zakończenie kuracji), nieuwzględnienie leczenia zakażonego partnera, grzybica paznokci lub skóry oraz niekontrolowana cukrzyca. Powikłania choroby dotyczą 20% przypadków i najczęściej jest to zakażenie innych rejonów ciała, zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego oraz bolesne stosunki płciowe.

Drożdżakowe zapalenie pochwy – o czym warto pamiętać?

Grzybica pochwy to schorzenie, które może spotkać każdą kobietę. Przestrzegaj zasad higieny, dbaj o siebie i stosuj się do zaleceń ginekologa. Rozwojowi grzybów sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko. Ryzyko zachorowania zwiększa się również, jeśli korzystasz z basenu, sauny, publicznych pryszniców (np. na siłowni) i toalet.

Ważne jest również, aby nie odstawiać leków i preparatów przeciwgrzybiczych przed końcem terapii wyznaczonym przez lekarza (nawet jeśli nieprzyjemne objawy ustąpią już wcześniej). Pamiętaj, że konsekwentne i właściwe leczenie zapobiega nawrotom infekcji i ewentualnym powikłaniom.

Udostępnij:
Lek. Karina Sprężak