Dlaczego nie mogę zajść w ciążę, czyli czym jest niepłodność idiopatyczna?

398
0
Udostępnij:
dlaczego-nie-moge-zajsc-w-ciaze-czyli-czym-jest-nieplodnosc-idiopatyczna-1

Od dłuższego czasu starasz się o dziecko i mimo wszystko brak rezultatów? Wraz z partnerem zrobiliście badania, a wyniki pokazały, że wszystko jest w jak najlepszym porządku? Twoim problemem może być niepłodność idiopatyczna. Czym jest ten rodzaj niepłodności? Jakie są jej przyczyny?

Niepłodność idiopatyczna to zagadka dla wielu lekarzy. Specjaliści zajmujący się niepłodnością u kobiet wciąż nie mogą poradzić sobie z dokładnym wyjaśnieniem jej przyczyn. Ten rodzaj problemów z płodnością jest diagnozowany w momencie, gdy występują trudności z zajściem w ciążę, mimo iż u partnerów nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości zdrowotnych.

Niepłodność idiopatyczna – skąd się bierze?

Niepłodność idiopatyczna nie jest chorobą. Postrzega się ją jako zaburzenie, które może pojawić się pod wpływem emocji. Stres sprawia, że zajście w ciążę okazuje się trudniejsze, niż zakładałaś. Czasem zdarza się, że wśród par, które chcą mieć dziecko, pojawia się depresja, brak przyjemności ze współżycia i zaburzenia sprawności seksualnej. Wiąże się to ze zbyt nachalnym staraniem się o zajście w ciążę.

Gdy jesteś gotowa zostać mamą, doskonale znasz swój cykl i dobrze wiesz, kiedy masz owulację. Ten dzień staje się wyznacznikiem harmonogramu życia Twojego i partnera. Presja czasu w tej sytuacji nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Niepłodność idiopatyczna może mieć właśnie takie podłoże.

Aby mieć pewność, że masz do czynienia z niepłodnością idiopatyczną, skonsultuj się z lekarzem specjalistą. Ginekolog może stwierdzić również inne prawdopodobne powody tego rodzaju niepłodności.

Niepłodność idiopatyczna – czy można ustalić przyczynę?

Przyczyny niepłodności idiopatycznej mogą być różne. Często są one niewiadomego pochodzenia. Mogą to być na przykład:

  • podwyższona odporność komórkowa śluzu szyjkowego,
  • obecność przeciwciał, które uszkadzają otoczkę komórki jajowej,
  • chlamydia,
  • nieprawidłowe wydzielanie białek przez błonę śluzową macicy,
  • zła jakość komórek rozrodczych (męskich lub żeńskich),
  • nieprawidłowe ukrwienie macicy,
  • nieprawidłowy śluz szyjkowy,
  • zespół niepękniętego pęcherzyka Graffa,
  • wady genetyczne oocytów (komórek wytwarzających jajeczka),
  • nieprawidłowy wzrost pęcherzyka jajnikowego.

Z kolei u mężczyzn niepłodność idiopatyczna często wiąże się z nieprawidłową ruchomością plemników lub np. ich zmniejszoną zawartością w nasieniu.

Należy przy tym pamiętać, że wszystkie powyższe powody są tylko domniemane. Jak dotąd nie sposób z całą pewnością ich potwierdzić przez specjalistyczne badania. Lekarze wciąż przyglądają się niepłodności idiopatycznej, ale jej oficjalne przyczyny pozostają nieznane.

Niepłodność idiopatyczna nie przekreśla szansy na ciążę

Leczenie niepłodności idiopatycznej nie jest łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że nie wiemy, co ją powoduje. Lekarze stosują terapie hormonalne, a czasem także leczenie chirurgiczne. Jednak w tym przypadku największe znaczenie ma zwykle wiek pacjentki.

Prawdopodobnie lekarz zaleci Ci zmianę stylu życia. Długotrwałe i bezowocne starania o dziecko (przeczytaj też: Jak szybko zajść w ciążę?) mogą doprowadzić do sytuacji konfliktowych między małżonkami, a stres nie jest wskazany. Specjaliści sugerują, aby na jakiś czas po prostu odpuścić sobie próby zajścia w ciążę. Podświadoma presja utrudnia bowiem zapłodnienie.

Specjaliści zalecają też, aby nie współżyć tylko w odpowiednich dniach i godzinach, w celu zapłodnienia. Gdy tylko zaczniesz znowu czerpać przyjemność z seksu, może okazać się, że ciąża pojawi się „samoistnie” – bez konieczności terapii hormonalnej lub zabiegów chirurgicznych. Stres zawsze działa na niekorzyść organizmu.

Udostępnij: