Czy spodziectwo u chłopców wpływa na płodność w dorosłym życiu?

1812
0
Udostępnij:
spodziectwo wpływ na płodność

Spodziectwo jest wrodzoną wadą genetyczną układu moczowo-płciowego występującą u chłopców. Wada ta polega na nieprawidłowym umiejscowieniu ujścia cewki moczowej na brzusznej stronie prącia – „pod spodem”. Jak wygląda leczenie spodziectwa i czy konieczna jest operacja? Czy spodziectwo u dziecka może mieć wpływ na płodność w dorosłym życiu?

Co to jest spodziectwo?

Spodziectwo to druga co do częstości występowania wada wrodzona u noworodków płci męskiej. Wada polega na umiejscowieniu cewki moczowej na brzusznej stronie prącia. Cewka może znajdować się na całym odcinku między żołędzia a kroczem. Ujście cewki moczowej często od urodzenia bywa zwężone, co może prowadzić do zalegania moczu i powstania wodonercza. Dodatkowo u większości pacjentów występuje przerośnięty napletek w części grzbietowej, a żołądź lub prącie może być skierowane ku dołowi.

Czy wiesz, że…?

Najczęstszą wadą wrodzoną u noworodków płci męskiej jest wnętrostwo. Wada polega na niezstąpieniu jąder do moszny. Jądra umieszczone są nieprawidłowo w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym.

Przyczyny powstawania spodziectwa

Spodziectwo u żywo urodzonych noworodków płci męskiej występuje z częstością 1:250 do 1:300. Wada częściej dotyczy ludzi rasy białej. Dokładna przyczyna powstawania spodziectwa nie została do tej pory poznana, jednak uważa się, że duży wpływ na powstawanie tej wady mają zaburzenia w wydzielaniu lub biosyntezie hormonów biorących udział w rozwoju narządów płciowych. Spodziectwo często występuje rodzinnie.

Rodzaje spodziectwa

W zależności od tego, w którym miejscu znajduję się ujście moczowej, możemy wyróżnić:

  • spodziectwo żołędziowe, w którym cewka umieszczona jest w nieprawidłowym miejscu na żołędzi,
  • spodziectwo prąciowe, w którym cewka umieszczona jest na brzusznej stronie prącia między rowkiem zażołędnym, a moszną,
  • spodziectwo kroczowe, w którym cewka umieszczona jest w fałdach moszny.

Najłagodniejszą i najczęściej spotykaną postacią spodziectwa jest spodziectwo żołędziowe.

Czy wiesz, że…?

Stan, w którym ujście cewki moczowej znajduje się w prawidłowym miejscu, ale występuje istotne wykrzywienie prącia nazywany tzw. spodziectwem bez spodziectwa.

Spodziectwo – leczenie   

Każdy rodzaj spodziectwa jest leczony chirurgicznie. Dzięki postępowi w anestezjologii i urologii dziecięcej, operacje wykonuje się u chłopców w młodym wieku. Najczęściej zabieg wykonywany jest między 6. a 15. miesiącem życia. Istnieje bardzo dużo metod operacji spodziectwa – o metodzie (jak i wieku pacjenta, w którym zostanie podjęte leczenie) decyduje chirurg. Spodziectwo to nie tylko defekt estetyczny, ale patologia, która niesie za sobą wiele powikłań i trudności w życiu codziennym, dlatego nie można bagatelizować tego problemu!

Spodziectwo a płodność

Spodziectwo może być przyczyną niepłodności, jednak wystąpienie tej wady nie wyklucza możliwości posiadania potomstwa. Nieleczone spodziectwo może w późniejszym życiu utrudniać lub uniemożliwiać współżycie, dlatego zalecane jest leczenie wady metodą operacyjną w młodym wieku dziecka. Spodziectwo nie wpływa na jakość nasienia mężczyzny. Nieprawidłowe umiejscowienie cewki moczowej może jedynie utrudnić wprowadzenie nasienia do dróg rodnych kobiety.

Udostępnij:
Lek. Karina Sprężak