Czekając na miesiączkę – jak długo trwa ból owulacyjny?

1133
0
Udostępnij:
czekajac-na-miesiaczke-jak-dlugo-trwa-bol-owulacyjny

Kiedy w ciele kobiety pęka pęcherzyk Graffa, gotowa do zapłodnienia komórka jajowa zaczyna wędrówkę w kierunku macicy. Rozpoczyna się jajeczkowanie, czyli inaczej owulacja – okres największej płodności kobiety. Często przebiega ona bezobjawowo, ale czasami bywa też bolesna. Jak ją rozpoznać – jakie są jej objawy, ile trwa ból i jak sobie z nim radzić?

Dlaczego Cię boli?

Bóle owulacyjne pojawiają się w połowie cyklu miesiączkowego – zazwyczaj 2 tygodnie po dacie ostatniej miesiączki. Wtedy właśnie komórka jajowa opuszcza pęcherzyk Graffa, w którym do tej pory dojrzewała. Płyn i krew, które wydostają się wraz z nią, mogą podrażniać ścianki jamy otrzewnowej i powodować ból. Czasami ból może wywołać też Twoja aktywność: szczególnie intensywny trening lub zbliżenie intymne.

Ból owulacyjny – objawy

U każdej kobiety bóle owulacyjne mogą mieć trochę inny charakter. Część kobiet wcale ich nie odczuwa, u innych z kolei mają one dość gwałtowny przebieg. Pojawiają się po prawej lub lewej stronie podbrzusza i przypominają ukłucia lub dźgnięcia. Ich intensywność jest bardzo zróżnicowana i bywają mylone z kolką czy nawet z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Bólom mogą towarzyszyć nudności, zmęczenie, gorsze samopoczucie i uczucie rozbicia.

Czy to na pewno owulacja?

A co w przypadku, kiedy czujesz się wyjątkowo źle, jesteś rozbita, boli Cię w boku, ale nie masz pewności czy ból związany jest z jajeczkowaniem? Warto wówczas obserwować śluz. Konsystencja śluzu w dni płodne przypomina białko kurzego jaja. W inne dni śluz jest przezroczysty i rzadki. Jeżeli nadal dręczą Cię wątpliwości, możesz kupić w aptece specjalne testy, które pomogą Ci dokładnie określić czas owulacji.

Jak długo trwa ból owulacyjny?

Podobnie jak intensywność jego odczuwania, długość trwania bólu owulacyjnego jest sprawą indywidualną. Często trwa kilka lub kilkanaście godzin, ale może się przedłużyć nawet do kilku dni. Szczególnie bolesna owulacja utrudnia wykonywanie codziennych czynności, a czasem wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Na szczęście w większości przypadków ból nie pojawia się w każdym cyklu, tylko raz na kilka miesięcy.

Kiedy do lekarza?

To typowe pytanie, które pojawia się u kobiet cierpiących na szczególnie dokuczliwy ból owulacyjny: co powinno mnie zaniepokoić? W przypadku, gdy oprócz bólu doskwierają Ci również inne dolegliwości: wymioty, nudności czy gorączka, skonsultuj się z ginekologiem. On oceni, czy występujące u Ciebie objawy są zwykłym jajeczkowaniem czy też infekcją, wymagającą zastosowania leków.

Sposoby na ból owulacyjny

Najprostszym, a jednocześnie najszybszym sposobem rozprawienia się ze zwykłym bólem owulacyjnym czy menstruacyjnym są szeroko reklamowane środki farmakologiczne dostępne w każdej aptece, drogerii i supermarkecie. Tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe sprawią, że błyskawicznie wrócisz do formy. Nie stosuj ich jednak dłużej niż przez 3 kolejne doby.

Domowe metody uśmierzania bólu

Jeżeli nie lubisz łykać proszków, dobrym rozwiązaniem może okazać się przykładanie nagrzanego termoforu, długi wypoczynek oraz ciepła, relaksująca kąpiel, najlepiej z dodatkiem rozluźniających olejków eterycznych z lawendy, rumianku, majeranku ogrodowego, imbiru lub szałwii muszkatołowej. W taki dzień warto poleżeć dłużej w łóżku z filiżanką ziół w ręce, zrelaksować się i choć na chwilę zapomnieć o codziennej gonitwie.

Bóle owulacyjne mogą być dokuczliwe, ale na szczęście nie są długotrwałe i nie pojawiają się regularnie. W te dni poświęć sobie nieco więcej uwagi – postaw na relaks i spraw sobie przyjemność po pracy – zrób peeling, maseczkę, poczytaj ulubioną książkę z termoforem na brzuchu lub bez wyrzutów sumienia obejrzyj kilka odcinków serialu. Na pewno poprawi to Twoje samopoczucie.

Udostępnij: