Cytologia – co wykrywa badanie?

3168
0
Udostępnij:
cytologia-co-wykrywa-badanie

Ratuje życie, trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesna. Cytologia to badanie, które powinna wykonywać każda kobieta po 20. roku życia. Co powinnaś wiedzieć o tym badaniu? Na czym polega i dlaczego jest tak ważne? Jak się na nie przygotować i jakie choroby może wykryć?

Jeśli skończyłaś już 20 lat lub jesteś aktywna seksualnie, dobrym nawykiem będą regularne wizyty u ginekologa. To pozwoli Ci kontrolować stan zdrowia i szybko reagować na pojawiające się zmiany. Jednym z najczęstszych badań z zakresu zdrowia intymnego jest cytologia. To szybkie, bezbolesne badanie, które nie wymaga skomplikowanych procedur, a przy tym jest bardzo skuteczne. Na czym więc polega?

Cytologia i wymazy – o co chodzi?

Badanie cytologiczne to nic innego jak pobranie niewielkiej ilości komórek nabłonka z szyjki macicy i zbadanie go pod kątem ewentualnych zmian nowotworowych. Najlepiej, jeśli cytologię będziesz wykonywać raz na dwa lata. Jeśli jednak jesteś w grupie podwyższonego ryzyka (np. często zmieniasz partnerów seksualnych, jesteś nosicielką wirusa HIV lub regularnie zażywasz leki obniżające odporność organizmu), warto wykonywać badanie raz na rok.

Cytologia – jak się przygotować?

W badaniu cytologicznym ważnym elementem jest dzień cyklu. Najlepiej, abyś wybrała się do lekarza 4-5 dni po miesiączce lub w pierwszej połowie cyklu. Jeśli spodziewasz się okresu za 3-4 dni, lepiej przełóż wizytę. Dzięki temu wyniki będą bardziej wiarygodne.

Nie stosuj leków dopochwowych ani dopochwowych środków antykoncepcyjnych na 3 dni przed wizytą. Odłóż również wibrator i wstrzymaj się od współżycia seksualnego. Przed samą wizytą zadbaj o higienę miejsc intymnych. Wystarczy, że użyjesz płynu do higieny intymnej. Jeśli zastanawiasz się nad depilacją, nie przejmuj się tym – nie jest konieczna.

Badanie cytologiczne – krok po kroku

Cytologia składa się z dwóch etapów: lekarz ginekolog pobiera wymaz, a następnie specjalista w laboratorium ocenia próbkę. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesne. Nie musisz się krępować ani wstydzić. Lekarze wykonują tysiące takich cytologii i dla nich jest to rutynowa kontrola.

Jak przy większości wizyt u ginekologa, do badania konieczne jest zdjęcie bielizny. W pierwszej kolejności lekarz zakłada specjalny wziernik, dzięki któremu z łatwością będzie mógł włożyć do pochwy cienką szczoteczkę o wyprofilowanym kształcie. Następnie przeciera nią powierzchnię szyjki macicy i pobiera wymaz, umieszczając go na niewielkim szkiełku. Po utrwaleniu materiał trafia do laboratorium, gdzie specjaliści badają go pod względem ewentualnych zmian nowotworowych.

Cytologia – jakie wykrywa choroby?

Dzięki cytologii lekarz jest w stanie wykryć zmiany nowotworowe związane z rakiem szyjki macicy, który we wczesnym stadium jest uleczalny. Na jej podstawie można także stwierdzić, czy doszło do infekcji wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego). Zastanawiasz się nad tym, co jeszcze wykrywa cytologia i jak odczytać jej wyniki? To bardzo proste.

Interpretując wynik warto kierować się poniższymi wskazówkami.

  • Cytologia prawidłowa: obecne są tylko prawidłowe komórki.
  • Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym: niewielka ilość komórek wskazujących na stan zapalny.
  • Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym: w materiale znaleziono komórki prawidłowe i komórki świadczące o stanie zapalnym.
  • AGUS/ASCUS, wynik nieprawidłowy – brak komórek świadczących o nowotworze, jednak komórki wskazujące na stan zapalny trudno rozpoznać.

Jeśli masz wątpliwości co do wyniku badania cytologicznego, koniecznie dopytaj o to swojego lekarza. Ginekolog wyjaśni, jak prawidłowo interpretować wyniki i ewentualnie zadecyduje o podjęciu odpowiedniego leczenia.

Udostępnij: