Co oznacza ból jąder?

4694
0
Udostępnij:
co-oznacza-bol-jader

Ból jąder może mieć wiele przyczyn. Zarówno jego umiejscowienie, jak i natężenie to istotne czynniki przy określaniu źródła dolegliwości. Co może oznaczać ból jąder i kiedy powinieneś wybrać się do lekarza?

Gdy czujesz ból lewego jądra lub prawego…

Ból jąder nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę. Nie można go jednak lekceważyć. Najczęściej dotyka jednego jądra – lewego lub prawego. Jakie są przyczyny tej dolegliwości?

  • Źle dopasowana bielizna

Lekki ból jądra często wynika ze źle dopasowanej, zbyt ciasnej bielizny. Jeśli niedawno kupiłeś nową bieliznę, odstaw ją na jakiś czas i sprawdź, czy ból minie. Być może uciska ona jądra i zaburza ich ukrwienie.

  • Uraz okolicy krocza

Każdy uraz krocza podrażnia bardzo unerwioną okolicę jąder i powoduje ból. Może też doprowadzić do powstania krwiaka w mosznie.

  • Skręt jądra

Jeżeli ból jądra pojawił się u Ciebie nagle, jest silny i promieniuje do pachwiny, może oznaczać skręt jądra. W takim przypadku dolegliwości towarzyszy też zaczerwienienie i obrzęk moszny.

  • Podniecenie seksualne

Długotrwały wzwód penisa doprowadza do przekrwienia jąder. Dlatego źródłem bólu może być również nadmierne podniecenie seksualne, które nie zakończyło się ejakulacją.

  • Zapalenie jądra

Kolejną przyczyną wystąpienia bólu jądra jest jego zapalenie. Towarzyszą mu też inne objawy, takie jak: gorączka, dreszcze, nudności czy słabienie. Zapalenie jądra to powikłanie po przebytej chorobie wirusowej. W tym przypadku, oprócz bólu, pojawia się obrzęk jądra i jamy brzusznej.

  • Zapalenie najądrza

Ból jądra może wynikać z zapalenia najądrza. Charakteryzuje się ono bardzo ostrym bólem, zaczerwienieniem jądra i obrzękiem. Pojawiają się również dolegliwości związane z układem moczowym: częstomocz i ból przy oddawaniu moczu.

Czy ból jąder często oznacza nowotwór?

Ból jąder kojarzy Ci się głownie z nowotworem? Niesłusznie. Szacuje się, że jest to objaw tylko w 10-15% przypadków zachorowań na raka jąder. Nowotwór jądra charakteryzuje się bólem podczas dotykania. Jądro jest bardzo powiększone i nabrzmiałe. W przypadku raka pojawiają się też jego obrzęki i stwardnienie.

Ból lewego jądra – dlaczego lewe boli częściej?

Anatomia Twojego ciała powoduje, że częściej może doskwierać Ci ból lewego jądra. Dlaczego? Jest ono umieszczone nieco niżej niż prawe. U większości mężczyzn jest również trochę większe. W efekcie, jeśli dużo siedzisz (np. wykonujesz siedzącą pracę) czy nosisz bardzo dopasowaną bieliznę lub spodnie, to właśnie lewe jądro jest uciskane mocniej.

Przewlekły ból jąder

Zdiagnozowanie przyczyny bólu jąder pozwala pozbyć się uciążliwego problemu. Czasem jest to jednak przewlekła dolegliwość. Lekarze wciąż nie wiedzą, skąd bierze się długotrwały ból jąder, niezależnie od tego, czy dotyczy lewego czy prawego jądra.
Część specjalistów uważa, że przewlekły ból jąder wynika z różnego rodzaju zakażenia cewki moczowej, torbieli jądra, nowotworu czy przepukliny pachwinowej.

Ból jąder a wiek

Ból jąder to problem, który dotyka mężczyzn w każdym wieku. Czasem pojawia się też u małych chłopców. Często jest wtedy wynikiem skrętu przyczepka jądra. Dochodzi do niego poprzez długotrwały wysiłek fizyczny lub uraz.

Skręt przyczepka doprowadza do niedokrwienia jądra. Chłopiec odczuwa wtedy nagły i bardzo silny ból, który promieniuje aż do okolic podbrzusza i pachwiny. W takiej sytuacji zabierz dziecko do lekarza. Być może konieczna będzie operacja.

U noworodków i chłopców w wieku dojrzewania częstą przyczyną bólu jądra jest jego skręt. Prawie w ogóle nie występuje on u dorosłych, dojrzałych mężczyzn.

W okresie dojrzewania ból jądra może też wynikać ze zmian hormonalnych lub produkcji nasienia. Nie można jednak lekceważyć takich objawów. Gdy przez długi czas ból nie ustępuje i nasila się, należy udać się do lekarza, który określi przyczynę dolegliwości.

Ból jąder rzadko jest objawem nowotworu. Nie znaczy to jednak, że możesz go bagatelizować. Ta dolegliwość towarzyszy wielu chorobom. Dlatego jeśli wykluczyłeś błahe przyczyny (np. źle dopasowaną bieliznę), skonsultuj się z lekarzem, by ustalić źródło bólu i podjąć odpowiednie leczenie.

Udostępnij: