Brak porannego wzwodu – czy powinien Cię martwić?

Udostępnij:
brak porannego wzwodu

Wzwody nad ranem świadczą o Twoim dobrym zdrowiu. Jeśli wcześniej przy przebudzeniu miałeś poranny wzwód, ale wydaje Ci się on mniejszy lub w zaniku, to tekst dla Ciebie. Poranna erekcja towarzyszy fazie REM snu i wiąże się z intensywniejszą pracą serca. Kiedy brak porannego wzwodu może Cię zmartwić i jak leczyć brak porannej erekcji?

Jak dochodzi do wzwodu ?

Ośrodek nerwowy odpowiedzialny za występowanie erekcji znajduje się w rdzeniu kręgowym. Pojawia się ona, gdy z ośrodka nerwowego płynie sygnał do narządów płciowych. Zwiększa się tym samym napływ krwi do członka, co powoduje wypełnienie krwią ciał jamistych, dzięki czemu członek powiększa się i twardnieje. Skurcz mięśni krocza, który towarzyszy erekcji umożliwia osiągnięcie wytrysku i orgazmu. Niemożność osiągnięcia wzwodu to symptom chorobowy, który towarzyszy innym chorobom lub występuje na podłożu psychogennym.

Poranna erekcja – przyczyny. Dlaczego właściwie ją masz?

Występowanie wzwodu w nocy oraz nad ranem to fizjologiczny proces, który występuje każdego zdrowego mężczyzny. Zazwyczaj w czasie snu pojawia się od 3 do 5 erekcji, które utrzymują się około 30 minut każda. Istnieje wiele teorii tłumaczących występowanie porannej erekcji, jednak najczęściej seksuolodzy wiążą występowanie wzwodów z fazami snu.

Wzwody występują w fazie REM snu, podczas której doświadczamy marzeń sennych, następuje wzrost aktywności mózgu i wzrasta intensywność pracy naszego serca. Przeżywane marzenia senne stymulują poprzez wysyłanie sygnałów nerwowych występowanie wzwodów. Po przebudzeniu poziom testosteronu jest na najwyższym poziomie, co również sprzyja porannym erekcjom. Łączenie porannych erekcji z pełnym pęcherzem jest błędne, ponieważ te 2 zjawiska występują niezależnie od siebie.

Brak porannego wzwodu

Jeżeli kiedykolwiek zauważyłeś u siebie zaburzenia porannej erekcji, nie panikuj! Poranna erekcja świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, jednak sporadyczne słabsze wzwody lub ich brak nad ranem nie świadczą od razu o chorobie. Takie rzadkie zaburzenia wzwodu mogą być przyczyną nasilonego stresu, przemęczenia organizmu i niedoboru snu. Jeżeli brak porannego wzwodu trwa dłużej niż kilka dni, stanowi to sygnał alarmowy od organizmu. Wówczas powinieneś zgłosić się do lekarza celem ustalenia przyczyny. Jej brak może oznaczać chorobę lub inne dolegliwości.

Jakie konkretnie? Oto niektóre z nich, dla których charakterystyczny jest ten objaw:

  • choroby serca,
  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby tarczycy,
  • niewydolność nerek,
  • choroby neurologiczne,
  • niedobory testosteronu,
  • depresja i zaburzenia lękowe.

Czy wiesz, że…

Ilość zaburzeń wzwodu wzrasta wraz z wiekiem, dlatego starsi mężczyźni często skarżą się na krótkie i mało intensywne wzwody. Erekcja poranna nawet u nich nie powinna jednak stawać się coraz rzadsza i zanikać. Zmiany związane z wiekiem mogą dotyczyć czasu trwania i intensywności wzwodu.

Jak leczyć brak porannej erekcji?

Jeżeli poranna erekcja nie występuje u Ciebie przez kilka kolejnych dni, koniecznie zgłoś się do lekarza. Po serii podstawowych badań lekarz ustali przyczynę Twojej dolegliwości i zacznie leczenie choroby, która spowodowała zaburzenia wzwodu.

Niewłaściwe stosowanie leków czy nadmiar używek też może być przyczyną tego stanu, dlatego szczerze opowiedz lekarzowi o trybie swojego życia, zażywanych lekach i ewentualnych chorobach towarzyszących. Jeżeli zaburzenia wzwodu występują tylko rano, nie zażywaj leków na potencję celem wywołania porannej erekcji. Stosuj się jedynie do zaleceń lekarza.

Brak porannego wzwodu – o czym warto pamiętać?

Zaburzenia porannego wzwodu występują w wielu chorobach ogólnoustrojowych, ale mogą być też przyczyną niezdrowego, stresującego trybu życia. Krótsze, mniej intensywne poranne wzwody lub ich brak mogą wystąpić u mężczyzny w każdym wieku – zarówno bardzo młodego, jak i w dojrzałym wieku, dlatego obserwuj swój organizm i nie bagatelizuj tego objawu. Może on być sygnałem innych, często poważnych dolegliwości. Dlatego nie wstydź się podjąć próby rozwiązania tego problemu u lekarza.

Udostępnij:
Lek. Karina Sprężak