Bolące odciski na stopach – wylecz je!

885
0
Udostępnij:
bolace-odciski-na-stopach-wylecz-je

Niewygodne buty mogą zostawiać po sobie ślad w postaci bolesnych odcisków, czyli tzw. modzeli. Ta dolegliwość dotyczy głównie kobiet – kolekcjonerek pięknego, a zarazem niezbyt komfortowego obuwia. Zgrubienia tworzą się pod wpływem długotrwałego i powtarzalnego ucisku na skórę, np. u podstawy dużego palca lub na pięcie. Jak się ich pozbyć?

Jak powstają odciski na stopach?

Odciski powstają, gdy ścierany podczas chodzenia naskórek nadmiernie rogowacieje i jednocześnie wytwarza kolejne, coraz grubsze warstwy. Skóra, zamiast prawidłowo się ścierać, zaczyna się odkładać, staje się twarda i może wrastać w głąb podeszwy, wywołując ból przy chodzeniu. Odciski na stopach mają zwykle żółty lub szary kolor.

Gdy buty nadepną Ci na odcisk…

O nieestetyczne zgrubienia najczęściej możesz obwiniać niewłaściwie dobrane obuwie. W butach o rozmiar za dużych stopa może się ślizgać, a w zbyt małych – obcierać na palcach i podeszwie. Odciski na stopach powstają też, gdy nosisz buty ze zbyt cienką podeszwą lub wysokie obcasy – w takim wypadku nacisk na przód stopy jest większy, co przyspiesza rogowacenie skóry.

W modelach ze zbyt wąskim noskiem odciski powstają na palcach – zgrubienia tego typu są znacznie trudniejsze do usunięcia niż te na podeszwach. Dlatego, kupując buty, pamiętaj, że grubsza podeszwa lub platforma działa jak amortyzator i zapobiega odciskom, a okrągły i szerszy nosek jest dla nich zdrowszy i wygodniejszy. Powstawaniu bolesnych odcisków na stopach sprzyja też chodzenie na bosaka lub w butach bez skarpetek.

Jak usunąć odciski na stopach?

Jeśli jesteś diabetykiem lub masz słabe krążenie krwi – możesz być szczególnie narażony na powstawanie odcisków. Najlepiej zasięgnij porady specjalisty i nie usuwaj zmian samemu. W innym wypadku, np. jeśli robisz samodzielnie pedicure, nie używaj ostrych narzędzi do ścinania odcisków – grozi to infekcją. Do usuwania odcisków możesz zastosować produkty, które kupisz w drogerii lub w aptece, np. ekspresowy aplikator na odciski Scholl 2w1 – przyrząd składa się ze złuszczającej nakładki i płynu, który należy stosować na zmianę skórną.

Bolące odciski na stopach pomagają też usunąć nasączane specjalnym preparatem skarpetki, które zwykle zakłada się na kilka godzin lub na noc – to bardzo wygodna i popularna ostatnio forma kosmetyku do stóp. Np. złuszczająca maska do stóp L’Biotica zawiera aktywne kwasy roślinne, które działają peelingująco i pomagają usunąć odciski na stopach. Maseczki tego typu często mają w składzie nawilżający mocznik i wyciągi z ziół, które regenerują skórę.

Domową alternatywą dla pielęgnacyjnych skarpetek może być maść aspirynowa. Rozkrusz 6 tabletek aspiryny i wymieszaj je z łyżeczką wody i taką samą ilością soku z cytryny. Pastę nałóż na stwardniałą skórę. Następnie włóż stopy do foliowych woreczków i owiń ciepłym ręcznikiem. Po 10 minutach usuń pastę i zetrzyj skórę pumeksem lub tarką. Pasta ułatwia usunięcie martwej i stwardniałej warstwy skóry. Nie stosuj tego sposobu, jeśli jesteś uczulony na aspirynę.

W czym moczyć odciski na stopach?

W szybszym usuwaniu odcisków pomoże Ci wcześniejsze wymoczenie stóp, np. w ciepłej wodzie z sodą oczyszczoną, w odżywczym wywarze z płatków owsianych lub w naparze z rumianku. Działają one kojąco i zmiękczają stwardnienia skóry. Nogi mocz przez ok. 10-15 minut.

Następnie, przy pomocy pumeksu lub tarki do stóp delikatnie usuń powierzchowne warstwy naskórka z odcisku. Na koniec nałóż wygładzający krem do stóp z wysoką zawartością mocznika. Taki kosmetyk ułatwi zmiękczanie zrogowaciałych warstw skóry. Możesz też wybrać kosmetyk z kwasem salicylowym o podobnym działaniu (np. Scholl Hard Skin). Do spania załóż ciepłe skarpety – pomogą zachować ciepło stóp, a to wzmocni efekt stosowania kosmetyków. Zabieg wykonuj codziennie.

Jeśli bolące odciski na stopach nie chcą zniknąć i żadna z metod nie pomaga, udaj się na konsultację do kosmetyczki, specjalisty podologa lub chirurga. Uporczywe odciski możesz wymrozić ciekłym azotem lub, jeśli modzele deformują stopę, usunąć je operacyjnie.

Nagniotki nie są problemem nie do rozwiązania – czasem ich pozbycie się wymaga większej pracy, ale efekt w postaci gładkich stóp zdecydowanie jest tego wart. Samodzielnie lub z pomocą specjalisty możesz łatwo wygrać z uporczywymi odciskami i przywrócić swoim stopom komfort chodzenia.

Udostępnij: