Ból i pieczenie pochwy po stosunku

Udostępnij:
bol-i-pieczenie-pochwy-po-stosunku

Unikasz zbliżeń z partnerem, bo po stosunku odczuwasz ból i pieczenie pochwy? Od pewnego czasu podczas seksu dokucza Ci dyskomfort w miejscach intymnych? Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny Twoich dolegliwości i co zrobić, by się ich pozbyć.

Delikatny temat

Z pieczeniem pochwy zmaga się wiele kobiet – nie musisz się wstydzić swojej dolegliwości. Jeśli występuje po stosunku, nie musi od razu oznaczać poważnych problemów zdrowotnych.

Florę bakteryjną pochwy w 95% tworzą bakterie kwasu mlekowego. Kwaśne środowisko pH jest naturalną barierą ochronną przed chorobami. Możesz je zaburzyć, używając np. niewłaściwych środków do higieny intymnej. Niektóre z nich wysuszają błonę śluzową pochwy. Wtedy może pojawić się pieczenie. Zwiększa się też ryzyko otarć.

Zmieniałaś ostatnio proszek do prania lub płyn do płukania? Być może razem z partnerem wypróbowaliście nowy środek nawilżający, który Cię uczulił? To również mogą być przyczyny pieczenia pochwy podczas lub po stosunku.

Dolegliwość młodych kobiet

Pieczenie pochwy pojawia się najczęściej w wyniku częstej aktywności seksualnej. Dotyka ono przede wszystkim młode kobiety, które dopiero rozpoczęły współżycie. Ma to związek z niewystarczającym nawilżeniem pochwy.

Występuje wówczas w formie lekkich otarć po odbytym stosunku. Warto wtedy zadbać o odpowiednie nawilżenie okolic intymnych.

Pieczenie pochwy podczas stosunku

Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas zbliżenia, możesz być też uczulona na lubrykant lub żel intymny. Przyczyną dolegliwości mogą być też środki antykoncepcyjne, takie jak prezerwatywy, środki plemnikobójcze czy krążki dopochwowe.

Podobne efekty mogą wywołać perfumowane podpaski i wkładki higieniczne.

A może to grzybica?

Pieczenie pochwy w trakcie lub po stosunku ma różne przyczyny. Aby ustalić, która Cię dotyczy – wybierz się do ginekologa. Specjalista przepisze Ci odpowiednie leczenie.

Pieczenie, któremu towarzyszy swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk sromu najczęściej wskazuje na jeden z rodzajów grzybicy pochwy. W takim przypadku objawy nasilają się przed miesiączką oraz w trakcie i po współżyciu.

Na co wskazują upławy?

Pieczenie pochwy w czasie stosunku – któremu dodatkowo towarzyszą upławy – może wskazywać na choroby przenoszone drogą płciową. Należą do nich takie dolegliwości, jak np. chlamydioza, opryszczka narządów płciowych, rzęsistkowica i rzeżączka.
Jeśli podejrzewasz, że mogłaś zarazić się chorobą weneryczną, sprawdź konsystencję i kolor upławów. Skonsultuj się też ze specjalistą. Jeśli mają one żółtawozielony lub zielonkawy kolor, są dość obfite, pieniste i towarzyszy im nieprzyjemny zapach, może to świadczyć o rzęsistkowicy.

Jak leczyć pieczenie pochwy?

Wybór kuracji zależy przede wszystkim od przyczyny dolegliwości. Jeśli pieczenie występuje tylko podczas stosunku, zadbaj o odpowiednie nawilżenie pochwy.

Pieczenie pochwy nie ustaje mimo odpowiedniego nawilżenia? Skonsultuj się z ginekologiem.

Jeśli zmagasz się z grzybicą pochwy, zaleci Ci on leki doustne lub maści, którymi posmarujesz piekące okolice. W przypadku chorób przenoszonych drogą płciową niezbędny będzie antybiotyk.

Otarcia i towarzyszące im pieczenie mogą się też pojawić, jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną. Jednym ze skutków ubocznych tabletek może być suchość pochwy. Aby tego uniknąć, zapytaj o możliwość zmiany tabletek antykoncepcyjnych. Dodatkowo, doraźnie stosuj preparaty nawilżające lub bezpieczne – najlepiej polecone przez lekarza – lubrykanty.

Udostępnij: