Biegunka u niemowlaka – jak ją zatrzymać?

Udostępnij:
biegunka-u-niemowlaka-jak-ja-zatrzymac

Nawet jako dorosły podczas zatrucia pokarmowego możesz być osłabiony. W przypadku noworodka lub niemowlaka nie lekceważ nawet jednodniowej infekcji. Biegunka u niemowlaka może w krótkim czasie doprowadzić do jego odwodnienia. Trzeba szybko działać. Jak zatrzymać biegunkę u dziecka i skutecznie zwalczyć zatrucie pokarmowe?

Czy to na pewno biegunka?

U niemowlęcia początkowo możesz mieć problem z rozpoznaniem czy rzeczywiście masz do czynienia z biegunką. Małe dzieci z reguły dość często się wypróżniają, szczególnie gdy karmione są piersią. Jeżeli jednak Twoja pociecha będzie brudzić pieluszkę zdecydowanie częściej niż zwykle, a stolce będą bardziej wodniste, obfite lub pojawi się w nich śluz, lepiej zacznij działać. Dodatkowo, dziecko zapewne będzie gorzej się czuło – może marudzić, płakać i mieć podwyższoną temperaturę.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Biegunka u niemowlaka jest dość częstym zjawiskiem. W ten sposób organizm oczyszcza się z toksyn i hamuje rozwój poważniejszych infekcji. Gdy niemowlę zacznie oddawać częste i luźne stolce, udaj się do lekarza, gdyż u małych dzieci łatwo może dojść do odwodnienia. Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli biegunce towarzyszą wymioty gdyż przyczyną infekcji mogą być wtedy rotawirusy. Jeśli chory maluch ma rodzeństwo, odizoluj je od noworodka, aby i ono nie zaraziło się chorobą. Bez względu na to, czy przyczyną biegunki jest wirus czy zwykłe zatrucie pokarmowe, warto aby lekarz ocenił stan dziecka i doradził, jak zatrzymać biegunkę.

Leczenie biegunki

Jeżeli Twoje dziecko nie wymaga specjalnego leczenia, a biegunka spowodowana jest niegroźną infekcją lub jest to zwykłe zatrucie pokarmowe, wyrzuć z jego diety inne pokarmy i przez 1-2 dni karm je jedynie piersią. Z czasem powoli wprowadzaj kleiki, np. Hipp ORS – kleik marchwiowo-ryżowy, który działa zapierająco, a dodatkowo ma działanie nawadniające. Jeżeli karmisz dziecko butelką, przejdź sama na kilka dni na dietę bezmleczną. Możesz podawać też maluchowi zmiksowaną marchewkę z mięsem lub starte jabłko. Zmniejsz nieco porcje, za to podawaj je częściej.

Przeczytaj także: Co robić, gdy dziecko dopadnie biegunka?

Biegunka u niemowlaka – unikaj odwodnienia

Biegunka lub zatrucie pokarmowe w ciągu dwóch dni może bardzo osłabić i odwodnić organizm dziecka. Chcąc tego uniknąć, jak najczęściej przystawiaj malucha do piersi lub, jeżeli pije z butelki, dopajaj je schłodzoną wodą przegotowaną. Woda najlepiej nawodni organizm i nie będzie drażnić żołądka.

Nie zapominaj o higienie

W trakcie biegunki szczególnie ważne jest zachowanie higieny. Częste i kwaśne stolce podrażniają skórę dziecka i przez to mogą dość szybko pojawić się odparzenia. W tych dniach zmieniaj pieluszki jak najczęściej, a przy każdej zmianie dokładnie myj, osuszaj i natłuszczaj pupę. Od czasu do czasu, szczególnie jeżeli pozwala na to temperatura, warto pozwolić skórze pooddychać. Możesz na chwilę ułożyć dziecko na specjalnych podkładach, aby nie zabrudzić pościeli czy koca.

Zadbaj o florę bakteryjną

Biegunka u niemowlaka to przypadłość, której lepiej zawczasu zapobiegać. Dzieci często reagują biegunką na zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach. W czasie infekcji i po leczeniu antybiotykami równowagę jelitową możesz przywrócić stosując preparaty Osłonka Baby w kroplach lub Trilac Plus, które zawierają bakterie probiotyczne. Pamiętaj też o odpowiedniej diecie dziecka i ostrożnie wprowadzaj do jego menu nowe produkty, a z pewnością ustrzeżesz się nawracających i męczących biegunek.

Udostępnij: