Biegunka – jak się jej pozbyć?

Udostępnij:
biegunka-jak-sie-jej-pozbyc

Biegunka jest jak nieproszony gość: zjawia się znienacka, nie wie, kiedy wyjść i nie wiadomo, jak się go skutecznie pozbyć. Nie znamy dnia ani godziny, kiedy nas zaskoczy. Dobra wiadomość jest taka, że z biegunką można walczyć. W jaki sposób? To zależy od przyczyny.

Biegunka: przyczyny rozwolnienia

Czym jest biegunka, nikomu nie trzeba mówić. Każdemu z nas przynajmniej raz przytrafiła się ta nieprzyjemna przygoda. To nic wstydliwego, bowiem przyczyną biegunki mogą być różne czynniki.

Najczęściej przyczynami biegunki są zatrucia, stres lub jakiś wirus, który aktualnie zamieszkuje w naszym organizmie.

Gdy myślisz o zatruciu, Twoje pierwsze skojarzenie dotyczy nieświeżego jedzenia lub zatrucia Salmonellą. Czasem zdarza się, że biegunka pojawia się po spożyciu niecodziennego jedzenia, do którego nasze ciało nie jest przyzwyczajone, np. podczas egzotycznych wakacji. Wówczas jelita reagują rozwolnieniem. Organizm chce w jak najszybszym czasie pozbyć się bakterii. Można też zatruć się lekami lub środkami chemicznymi. Biegunka bywa też efektem problemów z hormonami i zapaleniem jelit.

Przyczyn rozwolnienia może być wiele. Dlatego, kiedy dopadnie Cię ta nieprzyjemna dolegliwość, zawsze zwróć uwagę na to, kiedy biegunka się pojawiła. Wówczas łatwiej będzie zdiagnozować przyczynę i zaplanować leczenie.  

Biegunka: jak się objawia?

Każdy doskonale wie, jak wygląda biegunka. Jednak oprócz nagłego i niepohamowanego wydalania stolca, rozwolnieniu często towarzyszą inne objawy. Czasem możesz odczuwać dreszcze, mieć wymioty i bóle brzucha. Pojawi się gorączka, osłabienie i przede wszystkim – odwodnienie.

Biegunka: byle zdążyć na czas. Jak leczyć niemiłą przypadłość?

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na rozwolnienie. Spokojnie, nie martw się. Leczenie jest zależne od przyczyny, jaka wywołała u Ciebie biegunkę. Jednak, gdy już dopadnie nas ten problem, warto pamiętać o skutkach ubocznych, czyli wspomnianym odwodnieniu. Podczas biegunki, często z powodu dodatkowego osłabienia, nie jesteś w stanie przyjmować pożywienia i płynów. Wówczas warto sobie pomóc. Na rynku istnieje sporo saszetek z elektrolitami, które pozwolą Ci wrócić „do żywych”.

Gdy pojawia się biegunka najczęściej ratujesz się preparatami, które hamują objawy rozwolnienia i perystaltykę jelit, jak np. Stoperan czy Loperamid. Tabletki jednak nie eliminują przyczyny Twoich dolegliwości.

Jeśli biegunka długo nie ustępuje i kończysz czytać w toalecie kolejną książkę, wizyta u lekarza z pewnością będzie dobrym pomysłem. Specjalista na pewno będzie wiedział, jak Ci pomóc, jakie leczenie zastosować i przepisze specjalistyczne leki, które są dostępne tylko na receptę.

Biegunka u dzieci: jak sobie z nią poradzić?

Gdy dopada Cię biegunka, zwykle wiesz, co robić, a przede wszystkim rozumiesz, co dzieje się z Twoim ciałem. Co jednak zrobić, gdy zaatakuje Twoje dziecko?

Dzieci, tak samo jak dorosłych, należy przede wszystkim nawadniać, najlepiej źródlaną wodą. Nie przesadzajmy jednak z jej ilością. Taka woda nie zawiera elektrolitów, więc nie stosujmy jej dłużej niż kilka godzin. Gdy sama woda nie pomaga, udaj się do apteki po specjalne leki, które pomogą uzupełnić elektrolity u juniora.

Biegunka: co jeść, gdy nas dopadnie?

Gdy masz biegunkę, przede wszystkim regularnie nawadniaj organizm. Jak już wspominaliśmy, woda pomoże Ci wrócić do normalnego stanu. Jeśli nie masz ochoty na wodę, możesz zastąpić ją lekkimi herbatami ziołowymi. Na inną okazję zostaw kawę, napoje gazowane (wodę gazowaną również), mocne herbaty, soki owocowe i warzywne oraz alkohol.

W miarę upływu czasu, gdy biegunka ustępuje, tym więcej różnorodnych napojów możesz wprowadzać. Najlepiej zacznij od soków warzywnych i ewentualnie owocowych.

Jaka dieta pomoże Ci pozbyć się tej dolegliwości? Twoje posiłki nie powinny zawierać błonnika, który pobudza jelita do bardziej intensywnej pracy. Warto natomiast jeść pieczywo razowe, banany będące źródłem potasu, gotowaną marchew, biały ryż i biszkopty.

 

Udostępnij: