Bezdech senny – jak leczyć chrapanie?

Udostępnij:
bezdech-senny-jak-leczyc-chrapanie

Gwizdanie, delikatne szturchanie, a nawet budzenie nie pomagają w skutecznym uciszeniu Twojego chrapiącego partnera? A może sam chrapiesz i nie dajesz się wyspać rodzinie? Jakie są przyczyny chrapania i czy można skutecznie pozbyć się tej dolegliwości? Dowiedz się, jak leczyć chrapanie i bezdech senny.

Chrapanie to dość powszechna dolegliwość. Najczęściej chrapią mężczyźni, jednak kobiety również miewają z tym duży problem. Niestety, zdecydowana większość ludzi bagatelizuje chrapanie i nie przejmuje się nim, nie wiedząc, że brak działania może przynieść różne negatywne konsekwencje dla zdrowia. Dlatego zanim uznasz, że Ciebie ten problem na pewno nie dotyczy, zapoznaj się z kilkoma informacjami, które być może okażą się bardzo pomocne.

Chrapanie i bezdech –  skąd się biorą?

Chrapanie to głośne dźwięki wydawane w trakcie spania. Są objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Podczas snu mięśnie podniebienia się rozluźniają, a gardło ulega zwężeniu. Wdychane i wydychane powietrze zaczyna wibrować, co w konsekwencji prowadzi do drażniącego zjawiska akustycznego, czyli powszechnego i znanego wszystkim chrapania.

Choć schorzenie to wydaje się niegroźne, nieleczone może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Dlaczego? Chrapanie często wiąże się z bezdechami, które zagrażają nie tylko zdrowiu, lecz przede wszystkim życiu. Aby uniknąć problemów z chrapaniem, warto wcześniej poznać przyczyny dolegliwości. A te bywają bardzo różne.

Chrapanie – przyczyny

Jedną z najczęściej podawanych przyczyn chrapania są zaburzenia w drożności lub nieprawidłowa budowa nosa. Jeśli więc cierpisz na polipy nosa, często występuje u Ciebie obrzęk tkanek spowodowany alergią lub przeziębieniami albo po prostu masz skrzywienie przegrody nosa, podpytaj bliskie osoby, czy chrapiesz. W przypadku twierdzącej odpowiedzi wybierz się do lekarza, który podpowie, jak możesz walczyć z problemem.

Kolejną przyczyną jest przerost migdałków (gardłowego lub podniebiennych). Zbyt duże przeszkadzają w luźnym przepływie powietrza i ograniczają drożność górnych dróg oddechowych. Do przyczyn chrapania można zaliczyć również tzw. wydłużone podniebienie miękkie i języczek. Zbyt długie podniebienie zwęża drogę przepływu powietrza z nosa do gardła i pod wpływem powietrza zaczyna wibrować, co prowadzi do chrapania w nocy.

Jak leczyć chrapanie? Poznaj skuteczne sposoby

Chrapanie można zwalczyć za pomocą prostych metod, które w znacznym stopniu pozwolą zlikwidować męczący problem i przede wszystkim pomogą zadbać o zdrowie. Sposoby te jednocześnie zwiększą komfort życia partnera lub domowników, którym może przeszkadzać Twoje chrapanie. Od czego więc zacząć?

Metod jest wiele. Chrapanie to częsta przypadłość osób walczących z nadprogramowymi kilogramami. Niekiedy wystarczy schudnąć, żeby podbródek nie uciskał szyi. Dlatego dobrym pomysłem jest dieta, według której nie powinieneś jeść co najmniej 3 godziny przed snem. W ten sposób Twój organizm ureguluje przed zaśnięciem wszystkie procesy trawienne i pozwoli Ci spokojnie przespać całą noc. Odpowiedni tryb żywienia pozwoli pozbyć się aż dwóch problemów: otyłości i chrapania.

Więcej na temat skutecznych sposób zwalczających chrapanie przeczytasz w artykule: Stary niedźwiedź głośno śpi… Jak zwalczyć chrapanie?

Preparaty na chrapanie z apteki

Dobrym pomysłem będzie również wizyta w aptece, gdzie farmaceuta doradzi odpowiednie preparaty na chrapanie. Najczęściej są to tabletki lub spraye na chrapanie, np. Desnoran spray do nosa, Puranox aerozol do gardła lub Nie chrap! spray do gardła. Możesz sięgnąć również po preparat w wygodnej w użyciu formule (np. Snooreze listki i spray do gardła). To, na co się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Twojego komfortu.

Udostępnij: