Do wesela samo się nie zagoi. 7 sposobów na trądzik młodzieńczy

2241
0
Udostępnij:
do-wesela-samo-sie-nie-zagoi-7-sposobow-na-tradzik-mlodzienczy

Nieestetyczne zmiany na twarzy mogą być powodem dyskomfortu, a nawet kompleksów. Trądzik młodzieńczy, choć zwykle znika z wiekiem, często pozostawia na twarzy blizny i przebarwienia. Nie musisz wstydzić się wyglądu swojej twarzy – istnieją proste sposoby leczenia trądziku i minimalizowania jego objawów. Oto 7 sprawdzonych metod.

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to przewlekła choroba skórna, która – jak sama nazwa wskazuje – dotyczy osób młodych. Dolegliwości pojawiają się w okresie dojrzewania, głównie pod wpływem hormonów płciowych, które Twój organizm zaczyna wówczas produkować na dużo większą skalę, niż do tej pory.

Trądzik młodzieńczy jest chorobą zapalną mieszków łojowo-włosowych. Są to kanaliki, które  wyprowadzają na powierzchnię skóry łój (sebum) produkowany w jej głębszych warstwach. Zadaniem łoju u osoby zdrowej jest odpowiednie nawilżenie i ochrona skóry. O trądziku możemy mówić, gdy przewlekle występują cztery czynniki:

 • nadmierna produkcja łoju (łojotok) i/lub jego nieprawidłowy skład,
 • zaburzenia rozwoju komórek wyściełających przewody gruczołów łojowych,
 • namnażanie się bakterii,
 • reakcja zapalna skóry.

Czynniki te prowadzą do powstawania niedoskonałości skórnych, które zwykle przybierają postać grudek, krost, a nawet zmian ropnych.

Trądzik młodzieńczy – dlaczego jedni go mają, a inni nie?

Powstanie trądziku młodzieńczego to kwestia bardzo indywidualna – zasadniczą rolę odgrywają hormony. Istnieje też kilka czynników, które mogą odpowiadać za nasilenie się objawów. Należą do nich:

 • niektóre leki,
 • kosmetyki, które mogą zapychać ujścia gruczołów łojowych,
 • niezdrowa dieta (zwłaszcza pokarmy tłuste lub słodkie),
 • stres,
 • faza cyklu miesięcznego u kobiet (zmiany mogą nasilać się np. przed miesiączką),
 • wysoka temperatura, nadmiar słońca (i związana z nimi wzmożona potliwość organizmu).

Sposoby na trądzik młodzieńczy

 1. Naucz się pielęgnować cerę trądzikową

  Higiena to podstawa. Minimum dwa razy dziennie oczyszczaj twarz łagodnymi preparatami dermatologicznymi. Osuszaj skórę czystym ręcznikiem przeznaczonym tylko do twarzy. Możesz także używać ręczników papierowych.

 2. Dobierz odpowiednie kosmetyki

  Jeśli trądzik jest zaawansowany, lepszym rozwiązaniem niż drogeryjne specyfiki, mogą okazać się kosmetyki z apteki. Sięgnij np. po preparat do stosowania na zapalne zmiany skóry dla cery tłustej ze skłonnością do trądziku La Roche-Posay Effaclar. Dobierz także odpowiedni krem do codziennej pielęgnacji (np. aktywny krem eliminujący niedoskonałości dla skóry tłustej i skłonnej do zmian trądzikowych Iwostin Purritin lub krem przeciwtrądzikowy SVR Sebiaclear Active). Jeśli Twoim problemem są nieestetyczne zmiany potrądzikowe, wybierz preparat, który zmniejsza ich widoczność (np. emulsja Eau Thermale Avene TriAcneal Expert).

 3. Nie ukrywaj problemu pod makijażem

  Ukrywasz trądzik pod grubą warstwą podkładu i pudru? Te kosmetyki zapychają pory, a w połączeniu z potem i łojem tworzą idealną pożywkę dla bakterii, co sprzyja rozwojowi trądziku. Na czas leczenia najlepiej w ogóle zrezygnuj z makijażu. Jeśli już musisz używać maskujących kosmetyków, wybieraj tylko hipoalergiczne, przeznaczone dla skóry trądzikowej. Pamiętaj też o dokładnym demakijażu.

 4. Wspomóż leczenie trądziku zdrową dietą

  U większości osób z trądzikiem można zaobserwować nasilanie się objawów po spożywaniu tłustych potraw, fast foodów, słodyczy, napojów gazowanych i przetworzonego jedzenia. Staraj się unikać tych produktów, a najlepiej całkowicie wyeliminuj je ze swojej diety.

 5. Nie „rozsiewaj” zmian skórnych

  Najgorsze, co możesz zrobić, to próba „wyciskania” pryszczy, zaskórników i zmian ropnych. W ten sposób pracujesz na powstawanie brzydkich blizn. Jeśli dodatkowo robisz to niezdezynfekowanymi dłońmi, zwiększasz ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji bakteryjnej. W miarę możliwości powstrzymuj się od dotykania zmian skórnych w ciągu dnia.

 6. Unikaj nadmiaru słońca

  Wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza sprzyja zaostrzeniu się trądziku. Zmian skórnych nie powinno się opalać. Równie szkodliwe dla Twojej skóry jest opalanie w solarium. Może ono powodować niekorzystne zmiany skórne nawet u osoby zdrowej – staraj się więc unikać sztucznego naświetlania promieniami UV.

 7. Dbaj o higieniczny tryb życia

  Brak snu, długotrwałe przemęczenie i nadmierny stres również mogą wpływać niekorzystnie na wygląd Twojej skóry.

Metody na trądzik młodzieńczy: kiedy do dermatologa?

O ile trądzik ma postać lekką, powinny pomóc Ci powyższe sposoby, a przede wszystkim dermokosmetyki z drogerii i apteki. Jeśli jednak zmiany są znaczne (zajmują sporą część obszaru twarzy, mają postać ropną itp.) – konieczna będzie wizyta u dermatologa. Lekarz oceni stan Twojej skóry i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Specjalista prawdopodobnie zaleci Ci antybiotyki (mogą być doustne lub w postaci maści na skórę) lub kurację hormonalną. Trądzik należy bowiem leczyć zarówno objawowo (łagodząc zmiany skórne), jak i przyczynowo (normując „szalejące” hormony).

Pamiętaj, że trądzik jest chorobą przewlekłą – jego całkowite leczenie może potrwać nawet kilka lat. U niektórych trwa on przez cały okres dojrzewania. Nie warto jednak bagatelizować problemu z nadzieją, że minie z wiekiem. Owszem, prawdopodobnie tak się stanie – ale wówczas po nieleczonym trądziku mogą pozostać brzydkie blizny.

Udostępnij: